22. 3. 2019

Stavby kanalizací z černé listiny MŽP se na jihu Moravy uskuteční

Všechny jihomoravské obce, jejichž projekty na stavbu kanalizace a čistíren odpadních vod se na začátku prázdnin dostaly na černou listinu ministerstva životního prostředí, nakonec budou pravděpodobně stavět a dotaci získají. Vyplývá to z informací, které ministerstvo ČTK poskytlo. Jde o projekty za stamiliony korun.

Konkrétně jde o stavby kanalizací a čistíren v Branišovicích, Bohuticích a Olbramovicích na Znojemsku, v Křepicích na Břeclavsku, v Holubicích na Vyškovsku, v Babicích nad Svitavou a Řícmanicích na Brněnsku a dále v obcích sdružených ve svazcích Velička na Hodonínsku a Ligary na Vyškovsku.

U všech projektů se nyní buď kontrolují doklady, případně je budou úředníci Státního fondu životního prostředí ještě kontrolovat, svazek Ligary už začne stavět. Obce na Znojemsku musí ještě dodat uzavřenou smlouvu o dílo, což se má stát v říjnu. “Rozhodnutí o dotaci se bude odvíjet od analýzy, tedy přepočtu dostupných prostředků v operačním programu, která se uskuteční na začátku příštího roku,” sdělila mluvčí ministerstva Jana Taušová. V případě Veličky ministerstvo určí po kontrole dokladů další postup.

Svazek Ligary předal potřebné dokumenty 9. září a všechny náležitosti vyřídil tak, že 22. září začne stavba kanalizace za 328 milionů v pěti obcích, konkrétně v Heršpicích, Křižanovicích, Němčanech, Nížkovicích a v Hodějicích. V posledně jmenované obci bude čistírna. “Příští rok v září musíme spustit zkušební provoz, na stavbu máme rok. Měli bychom to stihnout,” řekl ČTK starosta Heršpic a předseda svazku Jiří Ziegler. Na konci září mají začít stavět i v nedalekých Holubicích, uvedl starosta Stanislav Přibyl.

V Řícmanicích věří, že doklady budou v pořádku a bude možné začít stavět 1. října. Nestavíme čističku, ale potřebujeme připojit boční ulice k hlavnímu řadu. Všechno je nachystané a záleží jen na fondu,” řekla ČTK starostka Lenka Lišková. Stavba v Řícmanicích vyjde na 39 milionů korun, voda je odsud svedená do čistírny v Bílovicích nad Svitavou.

Ministerstvo na začátku července zastavilo v celé republice 215 projektů a hrozilo, že se nevyčerpá přes pět miliard korun. Podle ministerstva někteří žadatelé neplnili podmínky či časový harmonogram. Dnes vydalo tiskovou zprávu, v níž uvádí, že téměř 200 projektů se nakonec uskuteční, zbylí žadatelé sami odstoupili, protože by nestihli splnit vše v termínu.

Naše voda, ilustrační foto

 

15.9.2014 14.39, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

VRACÍME VODU LESU

Kalendář Akcí

<< Březen 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Fotoblog

více >

RETENČNÍ NÁDRŽ NA BŘÍMOVCERETENČNÍ NÁDRŽ NA BŘÍMOVCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >