20. 8. 2019

Stará Ponávka se má začít v Brně revitalizovat příští rok

Příští rok chce Brno konečně začít revitalizovat tok Staré Ponávky, neboli také Svitavského náhonu na zhruba třísetmetrovém úseku v Komárově. Původně se plánovalo, že se bude stavět už letos, ale kvůli administrativním průtahům se teprve nyní dokončují práce pro vydání stavebního povolení, řekl ČTK náměstek primátora Martin Ander.

Stará Ponávka je tok, který spojuje dvě brněnské řeky. Od Svitavy se odpojuje u Tkalcovské ulice a prochází z většiny již bývalou průmyslovou částí Brna. Do Svratky se vlévá v Komárově nedaleko tramvajové smyčky. Revitalizace je rozdělená na tři etapy. “Příští rok se chystá revitalizace úseku v Komárově kolem ulice Za mostem,” uvedl Ander.

Koryto je nyní prakticky nepřístupné, je kolem něj neudržovaná zeleň a lidi neláká nic k procházce v jeho okolí. V budoucnu má oblast plnit právě rekreační funkci. Směrem na sever už okolí upravila firma CTP, která ve Škrobárenské ulici postavila administrativní zónu. Počítá se ještě s revitalizací dále směrem na jih až k soutoku se Svratkou podél Komárovského nábřeží. Nejdelší úsek, který by měl být také revitalizovaný, je zhruba podél ulice Špitálka, kde tok vede zčásti potrubím. Úpravy mají stát kolem 30 milionů korun.

Cílem projektu je nejen zpřístupnit Brňanům novou rekreační zónu, ale také spojit pro pěší a cyklisty Svitavu a Svratku. Součástí jsou i protipovodňová opatření.

Svitavský náhon je pozůstatkem opatření především z 19. století a začátku 20. století, kdy bylo potřeba regulovat přirozeně tekoucí Svitavu a Ponávku a různé boční větve v bažinaté krajině za středověkými hradbami. O historii náhonu a oblasti kolem něj lze najít informace na webu Druhé Brno.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda (řeka Svitava) – Nina Havlová

 

14.8.2017 7.39, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1