25. 5. 2019

4.11.2016 0.36, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Stanou se brněnské vodojemy památkou?

Ministerstvo kultury v nejbližších dnech zahájí správní řízení, které posoudí případné vyhlášení historických brněnských vodojemů z přelomu 19. a 20. století památkou. ČTK to řekla mluvčí ministerstva Simona Cigánková. Na rozhodnutí ministerstva čeká i město, které na místě chtělo stavět parkoviště.

Vodojemy na Žlutém kopci vyrostly v souvislosti s budováním brněnského vodárenského systému v druhé polovině 19. století a navazovaly na vodárenský areál v Pisárkách, který přijímal vodu z řeky Svratky. Zde byla voda čištěna a čerpána do dvou tlakových pásem, nižšího s vodojemy na Žlutém kopci a vyššího s vodojemem na Špilberku.
“Nejstarší cihlový vodojem na Žlutém kopci byl vybudován patrně v letech 1868-1876,” uvedl ředitel brněnské pobočky Národního památkového ústavu Zdeněk Vácha. Na místě jsou nyní pod zemí dva cihlové vodojemy a jeden betonový, který vznikl krátce po roce 1910.
Vodojemy se dochovaly jen s menšími poškozeními, v havarijním stavu je související technický domek, který má narušenou statiku. Podle Váchy nemá soubor čtyř kolosálních podzemních nádrží v českých zemích obdoby.
“Vodárenský areál je současně působivým historickým monumentem doby velkorysého budování měst,” uvedl Vácha.
Vodojemy ztratily původní účel a odpojeny byly v roce 1997. Patří městu, které chce na místě postavit parkovací dům pro rezidenty i návštěvníky blízké onkologie. Brno chce posoudit i možnost, zda by šlo parkovací dům vybudovat tak, aby vodojemy nepoškodil.
“Vzhledem k rázu čtvrti budeme dbát na to, aby parkovací dům svou hmotou a vzhledem nenarušoval okolí. Také budeme hledat jiné alternativní možnosti, jak řešit kritický nedostatek parkovacích míst pro onkologické pacienty v dané lokalitě, abychom mohli následně zodpovědně rozhodnout,” uvedl už dříve náměstek primátora Matěj Hollan.
Vodojem dosud spravovaly Brněnské vodárny a kanalizace, a.s. Ty jej ale už nepotřebují a navrhly městu, aby byl z předmětu nájmu vyňat. “Délka procesu bude záležet na požadavcích, které statutární město Brno pro vrácení majetku bude mít,” sdělila ČTK mluvčí vodáren Renata Hermanová.
Nové využití brzy získá i nevyužívaný vodojem na Špilberku. Vznikne tam lapidárium s kamennými prvky ze sbírek Muzea města Brna i nové restaurátorské dílny – zámečnická dílna, kovodílna, dílna na dřevo, kámen, kůži a papír, ale také skladovací prostory. Rekonstrukcí severního přístavku se zmodernizuje vstupní prostor do špilberských kasemat.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto: wikimedia commons
4.11.2016 0.36, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

REVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKYREVITALIZACE TICHÉ ŘÍČKY
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2