20. 10. 2019

Spolek Za vodu pro lidi protestuje proti těžbě u Moravského Písku

Spolek Za vodu pro lidi, který usiluje o to, aby se netěžil štěrkopísek v místě zdroje pitné vody Bzenec-komplex, v sobotu uspořádal happening proti těžbě ve Veselí nad Moravou. Lidem na akci Přístav plný života rozdával obálky se štěrkem i poštovní známkou, které mají posílat na ministerstvo životního prostředí jako formu protestu, řekla ČTK za spolek Hana Habartová. Obálek se dnes rozdalo zhruba 200 a spolek bude v iniciativně pokračovat.

“Chceme, aby lidé obálky postupně posílali příští týden. Něco rozešleme sami, něco si lidé chtěli poslat. V pondělí dáme také na facebook naše další plány a text dopisu, který lidé mohou na ministerstvo posílat, trochu štěrku do obálky má každý,” řekla Habartová.

Boj mezi investorem, jímž jsou České štěrkopískovny, a obcemi a dalšími institucemi, se táhne léta. Případná těžba budí značné averze kvůli tomu, že je v prostoru Bzenec-komplex, který zásobuje pitnou vodou zhruba 100.000 lidí především na Hodonínsku.

Aktuálně je situace taková, že Český báňský úřad stanovil v lednu dobývací prostor, proti němuž podal odvolání Jihomoravský kraj a 30 obcí. Nyní se čeká, jak odvolání dopadne. Ani stanovení dobývacího prostoru ještě není povolení k těžbě. Vyjadřuje způsob využití území. O povolení musí báňský úřad rozhodnout v samostatném řízení.

Obce i kraj se chtějí bránit i soudně, za pravdu jim dalo také stanovisko ombudsmanky.

Proti rozhodnutí báňského úřadu se odvolaly rovněž hodonínské vodovody a kanalizace, které zastupují mnoho obcí včetně Moravského Písku.

Zdroj pitné vody nazvaný Bzenec-komplex je na pomezí Moravského Písku na Hodonínsku v Jihomoravském kraji a Uherského Ostrohu na Uherskohradišťsku ve Zlínském kraji. Je to pátý největší zdroj v republice. Obavy o jeho možné nevratné poškození vyjádřili v minulosti i jihomoravští hygienici.

Zdroj: ČTK, foto: Facebook/Zavoduprolidi

1.9.2019 14.29, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VÝLOV HRADECKÉHO RYBNÍKUVÝLOV HRADECKÉHO RYBNÍKU
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Říjen 2019 >>
PÚSČPSN
30 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31 1 2 3