22. 9. 2020

26.9.2018 14.25, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Společnost Bubbleology skončila s prodejem klamavě označených nápojů

Jan Tuna s pořadem A DOST! na Stream.cz si může gratulovat. Před dvěma lety se mu podařilo odhalit podvodné praktiky českého zastoupení společnosti Bubbleology prodávající barvené čaje bubble tea. Informovala o tom dnes Martina Vokrouhlíková z agentury Native PR.

Společnost BubbleStar CZ, která držela franchízovou licenci, tehdy uváděla klamavé informace o složení svých výrobků, které jsou určeny především dětem a mladistvým. Ani ne dva roky poté, co byla první reportáž informující o používání azobarviv a brilantní modři odvysílána, prodej nápojů pod značkou Bubbleology v ČR i několika dalších evropských zemích končí. Neznamená to ale, že tyto barvené čaje u nás již nekoupíte. Firma BubbleStar CZ je začala prodávat pod jinou značkou: OXO TEA. A opět panují nejasnosti ohledně jejich složení.

Před dvěma lety provedl tým pořadu A DOST! nezávislé testy složení perlivých čajů prodávaných pod značkou londýnské společnosti Bubbleology v České i Slovenské republice a v Maďarsku. Ačkoliv firma tvrdila, že její výrobky jsou čistě přírodního charakteru, bez užívání chemických konzervantů a přísad, v nezávislých testech provedených v laboratořích Vysoké školy chemicko-technologické byl prokázán pravý opak. Čaje bubble tea firmy Bubbleology obsahovaly zdraví škodlivá azobarviva a brilantní modř E133. Zástupci české společnosti také neuváděli správně obsah cukru ve svých nápojích. Reportáž tehdy rezonovala celou českou společností. Od spolupráce se odklonily i hlavní reklamní tváře značky. Známé youtuberky, například Tery Blitzen, pak prohlásily, že o skutečném složení drinků, které propagovaly, firma lhala i jim. Chystanou spolupráci ukončila také zpěvačka Dara Rolins.

Po propuknutí skandálu české zastoupení veřejně tvrdilo, že složení nápoje změnilo a že už chemická barviva neobsahuje. Jak se ale ukázalo, byla to jen další klamavá informace. Letos v dubnu pak britská společnost Bubbleology a BubbleStar CZ ukončily takzvanou franchízovou smlouvu, která české firmě umožňovala nápoje prodávat.

Mohlo by se zdát, že tím to celé končí. Týmu A DOST! se ale podařilo zjistit, že bubble tea pouze dostal nové jméno a značku: OXO TEA. Což není žádná velká světová značka, ale podnikají s ní jen u nás, na Slovensku a v Maďarsku. Opět cílí na děti a náctileté pomocí zaplacených youtuberů. A opět panují nejasnosti kolem složení. Díky produktovým listům samotné firmy se prokázalo, že vedení české firmy opět veřejně neuvádí pravdivé informace o složení, když na webových stránkách i v rozhovorech tvrdilo, že jejich čajové nápoje azobarviva neobsahují. Po natáčení nového dílu A DOST! se za tato tvrzení omluvilo a azobarviva v některých drincích přiznalo i na webu OXO TEA. O tom, co vlastně čaje OXO TEA doopravdy obsahují, budou tvůrci pořadu A DOST! na Stream.cz veřejnost již brzy informovat. Právě totiž ve stejných laboratořích jako před dvěma lety probíhají jejich nezávislé testy, které skutečné složení odhalí.

Zmiňovanou reportáž a dokumentární foto najdete na: https://www.stream.cz/adost/10027785-konec-bubbleology-v-cesku-a-dalsich-zemich-dalsi-lzi-o-slozeni-napoju

 

26.9.2018 14.25, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4