10.12.2014 10.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace
SOVAK: Při ceně vody 75 Kč za kubík už lze dělat opravy
V ČR se podle předsedy Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) Františka Baráka daří opravovat jen velké vodovody. Rozhovor s ním na uvedené téma přinesl Brněnský deník.
* Jaká je nyní situace?
Reálná roční potřeba financování vodárenských sítí a technologií v ČR odpovídá zhruba 60leté životnosti tohoto majetku. Ve finančním vyjádření to je potřeba zhruba 17 miliard korun ročně. Skutečné investice jsou na úrovni osmi až devíti miliard korun ročně. Z toho je zřejmé, že evropské dotace ve výši pět miliard korun do českého vodárenství jsou z dlouhodobého hlediska málo významné.
* Kde je to nejhorší?
Obecně platí, že tam, kde je cena vodného a stočného nad 75 korunami za kubík, se daří vlastníkům zajistit obnovu a provozuschopnost vodárenských sítí. Společnosti nebo města investovaly ve velkých aglomeracích do obnovy vodovodů a kanalizací v uplynulých patnácti letech stovky miliard korun, mnohdy i za přispění státních dotací. Ve velkých městech a v jejich sousedství jsou sítě v dobrém stavu. Naopak v malých obcích, které nejsou provozovány velkými společnostmi a kde je cena vody nízká a nevytváří zdroje na obnovu, jsou sítě v bídném stavu.
*Stát zvažuje, že po vzoru Energetického regulačního úřadu zřídí také úřad pro dohled nad cenami vody. Vy jste skeptičtí. Proč?
V ČR je ve vodárenství přeregulováno. Regulují vlastníci sítí – města a obce, regulují kraje, ministerstvo zemědělství, ministerstvo životního prostředí, ministerstvo zdravotnictví, ministerstvo průmyslu a obchodu, ministerstvo financí. Regulace vodárenství přece není jenom dohled nad cenami, ty ostatně stanovují města a obce a kontroluje ministerstvo financí. Výsledkem regulace musí být kvalitní dodávky pitné vody a její následné odkanalizování a vyčištění. K tomu musí být splněny dva základní předpoklady: dostatečné zdroje povrchové a podzemní vody (o toto se musí postarat stát) a kvalitní vodárenská infrastruktura (to musí zajistit vlastníci vodárenského majetku).
* Co samotná voda?
Potřebujeme bezpečné a vydatné zdroje. Potřebujeme nové přehrady, které zadrží srážky, dokážou dotovat zdroje podzemní vody a zvětší kapacitu povrchových zdrojů. Potřebujeme dlouhodobou vodohospodářskou strategii, konec betonových a asfaltových ploch, rozumné zemědělské osevní plány, omezení řepky, která má značné nároky na vodu, a potřebujeme i lesní hospodářství s výsadbou listnatých stromů, které zadrží vodu v přírodě.
Zdroj: Brněnský deník, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová
10.12.2014 10.28, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizaceAktuality

ŘVC ČR rozšiřuje přístav ve Veselí nad Moravou na Baťově kanálu
Akt. 27.3.2025 17.53Rubrika: Čistota vody a rekreace

Benzen je prokázaný ve studni v chatové oblasti, znečištění se šíří k Bečvě
Akt. 27.3.2025 16.08Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině