20. 8. 2019

SOVAK: Pěčínská nádrž Hradci Králové s vodou nepomůže

Pěčínská vodní nádrž, o jejíž stavbě uvažuje stát, nepomůže se zásobováním Hradce Králové vodou. Uvedli to dnes zástupci Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK) na tiskové konferenci.

Podle materiálu, který na konci února schválila vláda, by měla nádrž posilovat zdroje horního a středního Labe pro zásobování Hradce Králové vodou. Podle ministerstva si sdružení dříve nestěžovalo, i když se projednávání záměru jeho předseda zúčastnil. Podle předsedy představenstva sdružení Františka Baráka se voda směrem k Hradci Králové nedostane, protože nejbližší přivaděč je v Rychnově nad Kněžnou, vzdáleném více než deset kilometrů. “Vody z Pěčína budou směřovat na Svitavsko a Orlickoústecko. A na Svitavsku je dost vody z jiných zdrojů,” uvedl.

“Za doby pana ministra zemědělství (Josefa) Luxe bylo rozhodnuto dobudovat východočeskou vodárenskou soustavu a zapomenout na budování přehrady Pěčín. Přehrada byla vyprojektována v 60. letech. Opatření vlády pro řešení krizových otázek sucha vycházela z nejjednodušších řešení,” dodal Barák. Podle něj jde o populismus, protože v oblasti bydlí málo lidí a přehrada je již vyprojektovaná.

Ministerstvo upozornilo, že studie proveditelnosti se zabývá potřebou vody pouze v dlouhodobém výhledu. V deficitních oblastech vodárenského systému bude po roce 2050 souhrnná potřeba vody 396 litrů vody za vteřinu, řekla mluvčí ministerstva Markéta Ježková. Studie podle ní také říká, že je nutné dobudovat vodovodní řady. Při řešení, jak dopravit vodu k cílové oblasti, se podle ní dbalo na výstupy z jednání s vodohospodáři. Uvažované vedení vychází z velké části z koncepce z osmdesátých let, neboť umístění rozhodujících spotřebišť je dnes prakticky shodné, dodala mluvčí, podle které se umístění vodovodů bude upřesňovat. Sdružení vyzvalo vládu, aby spíše řešila podfinancovanou vodohospodářskou infrastrukturu. Problémy podle něj v budoucnu nastanou u páteřních přivaděčů, jejichž části vlastní menší obce.

Pěčínská nádrž by mohla podle vládního materiálu stát na řece Zdobnici v území Rychnova nad Kněžnou. Během sucha by posilovala zásobování Hradce Králové vodou. Podle ministerstva by navíc při povodních mohla ochránit zástavbu podél Zdobnice. O stavbě se podle materiálu uvažovalo již v roce 1902. Aktuální návrh počítá se zatopením maximálně 80 hektarů s potenciálním objemem nádrže 17,1 milionu metrů krychlových.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová (betonová hráz)

 

18.5.2016 14.44, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1