17. 7. 2019

Sourozenci vyhráli soutěž s návrhem využití vody v Doubravníku

U příležitosti mezinárodního Dne Země ocenila Nadace Partnerství vítěze čtvrtého ročníku soutěže Pro vodu zaměřené na odpovědné zacházení s vodou. Cenu Nestlé ve výši 30 tisíc korun si odnesli sourozenci František a Martina Burešovi se svým návrhem hospodaření s vodou v katastru obce Doubravník.

Oznámila to Nadace Partnerství.

Porota ocenila zejména jejich komplexní přístup k práci s vodou, který zahrnuje protipovodňovou ochranu, zadržování dešťové vody, rozvoj vodních ploch i úpravy zdejšího potoka. Podrobnější informace o soutěži i jejích finálových projektech jsou dostupné na webu www.soutezprovodu.cz.

Odborná porota ve finále rozhodovala mezi třemi projekty. Autoři dvou z nich navrhli, jak lépe hospodařit s vodou v krajině okolo dvou jihomoravských obcí – Doubravníku (tým sourozenců Burešových) a Šanova (tým Miroslavy Plevkové). Třetí projekt se zabýval trvale udržitelným bydlením v běloruském Brestu, v němž Jakub Med naznačil, jak například v lokalitě efektivně využít kořenových čističek, ploch pro zadržování dešťové vody či hydroponického pěstování rostlin.

„Pro Nestlé je odpovědné hospodaření s vodou prioritním tématem. Nespokojujeme se ale jen s úsporami vody v našich závodech. Jdeme dále a chceme do ochrany vody zapojit širší veřejnost a především mladé, kterým dáváme možnost uplatnit svou kreativitu a získat cenné zkušenosti s vývojem projektu,“ říká Martina Šilhánová, manažerka pro CSR ze společnosti Nestlé, která je finančním partnerem soutěže.

Vítězný projekt Františka a Martiny Burešových by mohl sloužit jako podklad pro budoucí plánování na katastru městyse Doubravníka. Cílem autorů bylo vyřešit problém obce, kde je v některých místech vody moc a někde zase málo.  Kromě připravenosti obce na povodně a komplexních pozemkových úprav navrhli proměnu nefunkční požární nádrže v přírodní koupaliště s kořenovou čistírnou, zpřístupnění regulovaného koryta potoka Rakovce nebo nové vodní plochy na nevyužitých pozemcích v nivě řeky Svratky. „Kromě celkového konceptu porota kladně hodnotila i budoucí využitelnost návrhu. Autoři na něm úzce spolupracovali s obcí, místní starostce se líbí a je tedy předpoklad, že se některé prvky budou realizovat,“ komentuje rozhodnutí odborníků koordinátorka soutěže Zuzana Šeptunová z Nadace Partnerství.

Do čtvrtého ročníku soutěže Pro vodu se mohli zapojit jednotlivci i týmy, mezi jednu z podmínek však patřil věk od 18 do 30 let. Cílem soutěže je kromě motivace hospodařit s vodou efektivněji, odpovědněji a přírodě blízkým způsobem, také usnadnit řešení problémů s vodou v konkrétních lokalitách. „Obce, školy, neziskové a další organizace měli možnost zadat situaci, kterou by chtěly prostřednictvím soutěže změnit. Jednalo se například o úspory vody v budovách, zadržování dešťové vody či hospodaření s vodou v krajině. Soutěžící si pak mohli vybrat některou z přihlášených situací, nebo přihlásit vlastní inovativní nápad,“ uvádí Zuzana Šeptunová.

Naše voda, foto: Nadace Partnerství

 

 

22.4.2016 10.24, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4