4. 6. 2020

Snížení hladiny Orlíku vyvolává další a další spory

Nízká hladina Orlíku odhání záplavy, ale i turisty. Připomíná to deník MF DNES s tím, že obce pod nádrží a nad ní se stále tvrdě přou, co je důležitější. Letos do jejich sporu vstoupilo sucho.

V Milešově a dalších obcích nad Orlíkem se už nějaký čas snaží bojovat proti přílišnému vypouštění nádrže, jejímž důležitým úkolem je chránit obce pod sebou před povodněmi. A logicky: čím je v nádrži méně vody, tím menší je nebezpečí záplav. Jenže k nádrži bez vody těžko budou proudit davy turistů, na kterých jsou závislé obce nad Orlíkem. Jejich obyvatelé se bojí, že odtud rekreanti odejdou a s nimi i peníze, které tady nechávají. Životní prostředí se zhorší, studny začnou vysychat. Spor je to dlouhodobý, ale letošní sucho názorně ukázalo, jak by Orlík vypadal „bez vody“. Podle místních by to byla skutečná tragédie. Představitelé 18 obcí nad kaskádou proto odeslali otevřený dopis na ministerstva zemědělství a dopravy i na Povodí Vltavy. Proti snižování hladiny sepisují petice i majitelé lodí.

Lidé z obcí pod kaskádou pochopitelně mají přesně opačný cíl a bojují za něj ještě náruživěji. Jejich hlavním argumentem jsou záplavy z minulých let. O protipovodňových opatřeních, která by ochránila obce pod vltavskou kaskádou, se začalo mluvit v roce 2002. Po poslední povodni předloni v červnu už „podorličtí“ starostové vyburcovali Povodí Vltavy k akci. „Velká voda tehdy přišla rychle a nečekaně, nikdo nás dostatečně neinformoval, co se na nás a další obce valí,“ vzpomíná starosta Kralup nad Vltavou Petr Holeček.

V Povodí Vltavy si poté nechali vypracovat studii, v níž experti z ČVÚT navrhli sedm variant řešení. Zvítězilo snížení hladiny Orlíku o 1,3 metru, díky čemuž by nádrž při povodních dokázala zadržet o 30 milionů kubíků vody více. Schválil to i Středočeský kraj. Obce nad Orlíkem souhlasily, zato těm pod nádrží se to zdálo málo a proti rozhodnutí se odvolaly. Chtějí, aby se Orlík vypustil ještě víc.

Ve sporu však hraje roli ještě jedna velmi důležitá okolnost: výrazným snížením hladiny by se znehodnotila miliardová investice do splavnění horní Vltavy. Peníze z Evropské unie by tak nesplnily účel a musely by se vracet. „Pro vodní dopravu je důležité, aby i v létě zůstala možnost proplout celou kaskádou až do Týna nad Vltavou,“ upozorňuje mluvčí ministerstva dopravy Zdeněk Neusar. Ke kompromisu by mohlo přispět plánované setkání všech zainteresovaných, které se uskuteční na přelomu listopadu a prosince.

Zdroj: MF DNES (redakčně kráceno), ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

9.11.2015 10.55, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5