21. 9. 2020

26.8.2019 14.22, Rubrika: Přehrady a vodní díla

Silnice přes Nechranickou přehradu byla kvůli opravě uzavřena

Silnice vedoucí po koruně hráze Nechranické přehrady je ode dneška až do konce listopadu pro veškerou dopravu uzavřena. Důvodem jsou práce na opravě bezpečnostního přelivu. Opravy budou pokračovat i v příštím roce. ČTK to řekl mluvčí Povodí Ohře Jan Svejkovský.

V rámci stavebních prací dělníci odstraní dočasné statické podchycení mostovky. “Most by neměl bezpečně na čem stát, proto je uzavírka i pro osobní automobily,” uvedl Svejkovský. Objízdné trasy vedou přes Žatec a Kadaň. Motoristé nemohou projet po spodní cestě přes obec Nechranice. Ta je k dispozici pouze pro autobusy a vozy záchranných složek. “Všechny řidiče žádáme, aby zákaz vjezdu na komunikaci pod hrází respektovali a nezpůsobovali zbytečné kolize. Zákaz vjezdu bude navíc zřejmě významně monitorovat Policie ČR,” uvedl mluvčí.

Součástí přehrady jsou tři pole bezpečnostních přelivů, které mohly být zatím pouze buď zcela sklopené, nebo úplně vztyčené. “Při dosažení hladiny na určitou úroveň jsme museli sklopit úplně dolů, nebyla možná žádná mezipoloha. To je naprosto zásadní omezení, protože tím se při velké vodě vytvoří povodňová vlna na dolním Ohři,” uvedl Svejkovský. To se po dokončení oprav změní. I přes probíhající práce je ale možné podle Svejkovského využít přehradu jako ochranu před případnými záplavami. V roce 2004 byl opravován střední bezpečnostní přeliv a loni začala oprava levého, která bude pokračovat i v příštím roce. Následně se bude pracovat na pravém přelivu. Další omezení dopravy nebo uzavírky nejsou podle mluvčího vyloučeny.

Náklady na celou stavbu jsou 121 milionů korun. Povodí Ohře nyní připravuje její rozdělení na dvě části. “Ukázalo se totiž, že stavba bude trvat daleko déle, než se odhadovalo. Původně se počítalo, že oprava levého pole potrvá jeden rok, pravého pole druhý rok,” uvedl Svejkovský. Povodí předalo zhotoviteli stavbu v prosinci 2017.

Nechranická přehrada se nachází zhruba v polovině toku Ohře a je pátou největší v České republice. Sypaná hráz o délce 3280 metrů je nejdelší ve střední Evropě. Původně byla postavena kvůli zásobování průmyslu a zemědělství vodou, a ne jako ochrana před povodní. Aktuálně ji lidé využívají k rekreaci. Voda v přehradě je podle měření povodí i hygieniků v současnosti stále vhodná ke koupání.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto (hráz přehrada Nechranice) Naše voda – Nina Havlová

26.8.2019 14.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4