17. 7. 2019

1.9.2017 11.28, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Sezona na přírodních koupalištích pomalu končí

Kvalita vody v některých přírodních koupalištích je na sklonku letních prázdnin zhoršená. Důvodem je zvýšený výskyt sinic, které mohou způsobit zdravotní obtíže. Předpověď počasí na nadcházející víkend navíc vodním radovánkám příliš nepřeje, takže některá koupaliště už ukončila sezonu.

Na západě Čech hygienici nedoporučují koupání v plzeňské nádrži České údolí a v horní části největší přehrady Hracholusky. Zákaz koupání platí už od července v nádrži Skalka na Chebsku i ve Velkém rybníce na Karlovarsku.

S blížícím se koncem prázdnin se zhoršila také kvalita vody v jihočeské přehradě Lipno, kde hygienici doporučují po koupání sprchu. U tábořiště Podolsko na Orlíku je voda ke koupání nevhodná a představuje akutní zdravotní riziko. Voda v rybnících Hejtman a Staňkovský má zhoršenou jakost, je mírně zvýšená pravděpodobnost, že při koupání vzniknou zdravotní problémy.

Na východě Čech by se zájemci o koupání měli vyhnout Oborskému rybníku v Jinolicích na Jičínsku. Důvodem je masivní výskyt sinic a chlorofylu spojený s vodním květem. Už v polovině července zakázali hygienici koupání také v rybníku Rosnička na Svitavsku. Kvůli sinicím nejsou vhodné ke koupání přehrady Seč na Chrudimsku a Pastviny na Orlickoústecku.

Na vysočině platí zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. Od minulého týdne se navíc zhoršila kvalita vody v rybníku Ředkovec ve stejném okrese. Teď je kvůli velkému množství sinic a chlorofylu nevhodný ke koupání.

V Moravskoslezském kraji zákaz koupání platí v rybníku Bohušov na Bruntálsku, a to kvůli masivnímu rozvoji sinic v minulém týdnu. Ze stejného důvodu není rovněž možné se koupat v nádrží Brušperk a Baška na Frýdecko-Místecku, kde se kvalita vody v tomto týdnu výrazně zhoršila.

Vysoký obsah sinic je také v Plumlovské přehradě u Prostějova, kde proto platí zákaz koupání. Naopak ve štěrkopískových jezerech Poděbrady u Olomouce se mohou lidé i v závěru letních prázdnin koupat bez obav.

Mírně zhoršenou kvalitu vody zaznamenali hygienici na některých přírodních koupalištích v Jihomoravském kraji. Týká se to koupališť na Brněnské přehradě, ale i Palavy a rybníku Suchý na Blanensku nebo druhé laguny Nových Mlýnů na Břeclavsku. Přesto se v nich dá koupat stejně jako ve zbylých koupalištích.

Podle předpovědi meteorologů se má na víkend významně ochladit, a navíc bude pršet. I proto už některá koupaliště ukončila letošní sezonu. S dneškem ukončila provoz například dvě koupaliště v Mikulášovicích a jedno ve Velkém Šenově na Děčínsku. Brány zavřel také Stříbrný rybník u Hradce Králové a dneškem končí sezona také v Třebnouševsi na Jičínsku.

Zdroj: ČTK

1.9.2017 11.28, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4