28. 5. 2020

Sezóna na Baťově kanálu začne až v květnu

Kvůli předem plánovaným opravám nebude letos zahájen provoz na Baťově kanálu i přes příznivé počasí dříve, než 1. května. V rozhovoru pro Slovácký deník, jehož část zveřejňujeme, to potvrdila mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.* Provozovatelé lodí poukazují na nedostatek míst pro spouštění lodí na vodní hladinu, jejich špatné řešení i stav. Co na to říkáte?

Není pravda, že jsou sjezdy neudržované. Každoročně před plavební sezonou provádíme kontroly jejich stavu po zimě a případně provádíme údržbu.

* Kolik sjezdů je k dispozici?

Oficiálních sjezdů pro lodě, které jsou momentálně rovnoměrně rozloženy po celé délce Baťova kanálu, je šest – Otrokovice, Uherské Hradiště, Veselí nad Moravou, Strážnice, Petrov a Hodonín. Ty doplňují dva neoficiální ve Spytihněvi a Starém Městě. Všechny jsou projektovány podle platných technických norem. Otázkou pak spíše zůstává, zda sami provozovatelé mají dostatečně vyhovující přepravní park pro zmíněné činnosti.

* Co chybějící zázemí pro servis lodí a pro jejich případné zazimování? Mohou se provozovatelé v nejbližší době dočkat něčeho v tomto směru?

Brzy začneme výstavbu areálu „Rekreační přístav Petrov“, kde se počítá i s objektem pro opravy a doplňování pohonných hmot. S podobnými objekty pak počítáme také v připravovaném projektu „Přístaviště Pahrbek“. Co se týče zimního stání, je věcí provozovatele, aby si takovéto prostory zajistil sám.

* Chystá výhledově Povodí Moravy nějaké kroky, které do budoucna pozvednou kvalitu lodní dopravy na Baťově kanále?

V současné době společně s Ředitelstvím vodních cest modernizujeme plavební komory, kde rozšiřujeme osvětlení a zdokonalujeme signalizaci. Také připravujeme modernizaci vyčkávacích stání před komorami a zlepšujeme vybavenost přístavišť. Kvalitu samotné lodní dopravy by ovšem měli pozvednout především přepravci vyšší vybaveností a komfortem lodí. Potřebný je ale také podíl města a obcí, aby zajistily potřebnou infrastrukturu, jako jsou záchody, sprchy či restaurace.

Kompletní rozhovor si je možné přečíst na www.slovackydenik.cz, ilustrační foto: Povodí Moravy

 

20.3.2014 12.31, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31