3. 7. 2020

Senát možná vyzve vládu k oponentuře studie vodního koridoru

Senát by měl podle svého výboru pro územní rozvoj a životní prostředí vyzvat vládu k tomu, aby si ke studie proveditelnosti kanálu Dunaj-Odra-Labe nechala vypracovat oponenturu zahraničními experty. Záměr vybudovat vodní koridor by také měla projednat s dotčenými obcemi. Návrh výboru by Senát mohl projednat v srpnu. Ministerstvo dopravy chce projekt předložit vládě na podzim.

Horní komora by podle výboru měla kabinet požádat, aby “rozhodnutí vlády o navrhované přípravě extrémně náročné investice z veřejných zdrojů s očekávanou evropskou dotací předcházela řádná oponentura výsledků studie provedená nestrannými zahraničními experty”.

Možnost oponentury připustil na červnovém veřejném slyšení i ředitel odboru strategie ministerstva dopravy Luděk Sosna. “O nějaké oponentuře se bavit můžeme, to bude o interní diskusi,” uvedl. Odmítl ale výtky, že studie o 3500 stranách přeceňuje přínosy koridoru. Projekt chce před předložením vládě projednat se všemi zainteresovanými resorty.

Kritici studie poukazovali na to, že autoři studie prý některé přínosy započítali dvakrát a účelově zneužili metody hodnocení dopadů na životní prostředí. Škody na ekosystémech mohou přesáhnout 100 miliard korun, uvedl například Josef Seják z komise pro životní prostředí Akademie věd.

Komise ministerstva dopravy nedávno navrhla dále pokračovat v přípravách vodního kanálu jen mezi Dunajem a Odrou, protože labská větev se jeví jako riziková. Výstavba by podle studie stála přes 585 miliard korun, z toho labská větev více než 300 miliard korun.

Projekt, který dlouhodobě podporuje prezident Miloš Zeman, by podle zastánců přinesl ekonomické možnosti, zároveň by pomohl skomírající lodní dopravě v Česku a umožnil lepší hospodaření s vodou. Ekologové naopak namítají, že koridor by zničil zbytky relativně přirozených ekosystémů střední Evropy a měl by výrazný negativní dopad na krajinu a vodní režim v zemi.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons, Krokodyl – Vlastní dílo

31.7.2019 8.52, Rubrika: Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NS U MLEJNANS U MLEJNA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2