26. 3. 2019

Schubert: Požár slatí svědčí o tom, že Šumava není v pořádku

Pouze účinný, rychlý a profesionální zásah hasičů dokázal minulý týden včas zlikvidovat požár ve Weitfällerské (Rokytecké) slati v Národním parku Šumava. Jak ale upozorňuje starosta Modravy Antonín Schubert, požár dokazuje, že na Šumavě není řada věcí v pořádku.

„Když mi vedoucí ÚP Modrava Jan Bečvář dělil, že hoří v samotném srdci Modravských slatí, ve Weitfällerské (Rokytecké) slati, tak mi bylo jasné, že musí být zorganizován rychlý, účinný a profesionální zásah. Nic strašnějšího, než požár vyprahlých šumavských slatích si totiž nedovedu představit, uvádí na serveru sumavaumirajici.cz Schubert.

Starosta Modravy následně na zmiňovaném webu uvádí: „V rámci nastalé informační smrště přišla úžasná zpráva od velitele hasičů NP Šumava Petra Šraila, že jsou na místě, požár likvidují a další hasičské sbory jsou na cestě. Co požár způsobilo, mi zatím není známo, ale to, že nedošlo k požární apokalypse, bylo příčinou několika šťastných okolností. Poblíž požáru právě procházel dobrovolný strážce přírody, který požár ohlásil a jednotka hasičů NP Šumava v plné pohotovosti připravovala na Prášilech sobotní akci Bezpečná Šumava.
Ano, Šumava je zatím bezpečná a já se domnívám, že se včasným a profesionálním zásahem podařilo uchránit přírodní hodnoty nedozírné ceny, mnohonásobně převyšující náklady na zřízení a provoz jednotky parkových hasičů. Dělejme vše proto, abychom její bezpečnost zachovali.
Ale jedno nebezpečí zde je. Čpí ze všech těch hlupáků, kteří se bez špetky znalostí, odpovědnosti a moudrosti pasují do role arogantních všeznalců s cílem ovládnout Šumavu ideologií fanatického aktivismu. K nim se zatím kloní i stávající ministr životního prostředí. O to víc děkuji všem, kteří se podíleli na likvidaci požáru a zejména pak velký dík zasílám neznámému, dobrovolnému strážci přírody, který požár včas nahlásil“. To, že hoří slatě, je opravdu alarmující. Jde o vlhkou součást  ekosystémů Šumavy. Pokud jsou sluncem a nedostatkem vláhy slatě vyprahlé tak, že nedokážou vzdorovat požáru, není na Šumavě v pořádku už vůbec nic. Natož lesy, které by měly vodu zadržovat, ale nemohou, protože nejsou.

Antonín Schubert vlastní rukou

Naše voda, zdroj foto: Antonín Schubert

22.9.2015 17.13, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

VRACÍME VODU LESU

Kalendář Akcí

<< Březen 2019 >>
PÚSČPSN
25 26 27 28 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Fotoblog

více >

SVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAVSVĚTOVÝ DEN VODY - ČESKÝ HYDROMETEOROLOGICKÝ ÚSTAV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >