25. 6. 2019

18.2.2019 8.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Ryby si uvědomují samy sebe, tvrdí vědci

Rozumové schopnosti ryb jsou zřejmě pokročilejší, než se dosud předpokládalo. Vědci v nové studii podrobili pyskouny rozpůlené (Labroides dimidiatus) takzvanému zrcadlovému testu, který má ukázat, zdali si je ryba vědoma sama sebe.

Pyskoun, který patří mezi nejznámější „čističe“ ostatních ryb od parazitů, podle vědců testem prošel. O studii informuje server Science Daily. K otestování pyskouna rozpůleného využili vědci klasický test, při němž umístí živočichovi na tělo barevnou značku na takové místo, kam živočich nevidí. Pak živočichovi dají přístup k zrcadlu, aby si mohl značky všimnout v odraze. Pokud se živočich začne o značku zajímat, dotýkat se jí nebo se ji snažit očistit, pokládá se to za projev toho, že si zvíře uvědomuje, že v zrcadle sleduje samo sebe. Dosud tímto testem prošli primáti a někteří další savci včetně slonů a delfínů, kupodivu však i straky. Člověk si uvědomí obraz v zrcadle jako sebe sama asi od 18. měsíce života.

Zkoumané ryby se samozřejmě barevné značky těžko mohly dotknout, či ji jinak důsledněji zkoumat. Došlo však k zajímavému vyústění. Poté, co si ryby všimly značek na svém těle, pokusily se jich zbavit otíráním svých těl o tvrdé povrchy. Testované ryby se přitom nikdy nepokoušely značky odstranit, pokud byly průhledné nebo pokud se neviděly v zrcadle. To podle vědců naznačuje, že ryby reagovaly vyloženě na vizuální podněty v zrcadle. Stejně tak se ryby nepokoušely odstranit barevné značky nacházející se na ostatních rybách, ani ty, které vědci umístili přímo na zrcadlo.

To nasvědčuje tomu, že rozumové schopnosti ryb jsou pokročilejší, než se dosud předpokládalo. Současně to ale může znamenat, že výsledky zrcadlového testu interpretujeme chybně. Profesor Frans de Waal, primatolog na Emory University, který prováděl zrcadlové testy na savcích, varuje před černobílým pohledem na sebeuvědomování. „Co když se sebeuvědomování vyvíjí jako cibule a tvoří jednu vrstvu na druhé, než aby se objevilo hotové a najednou? Abychom prozkoumali sebeuvědomění detailněji, měli bychom přestat hledět na zrcadlový test jako na druh lakmusového papírku. Jen s hlubší teorií Já a se širší sadou testů budeme schopni odhalit různé úrovně sebeuvědomování včetně toho, kam na škále patří ryby,“ cituje vědce Science Daily.

Zdroj: ECHO 24, Science Daily, ilustrační foto (pyskoun rozpůlený) autor: Milan Kořínek

 

18.2.2019 8.20, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30