27. 5. 2020

25.11.2015 14.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Rybolov v zahraničí je stále populárnější, v zimě se vyplatí vyrazit na jih

Ulovit kapra nebo jinou rybu už není pro české rybáře výzvou. Tou se stává rybolov v zahraničí. Češi si stále častěji vyjíždějí užít tento sport za hranice. Vedle přírodního bohatství, kterým jiné země oplývají, je především láká větší pestrost ryb.

Obecně je výběr zemí, kam vyrazit rybařit, rozmanitý. Naproti létu se však v zimě šíře možností trochu zužuje. Mezi vyhledávané země pro rybaření v zimní sezoně patří například Egypt nebo Španělsko.

Vášnivé rybáře čím dál více lákají řeky, jezera a moře ostatních zemí Evropy, ale i zbytku světa. Letní měsíce jsou ideální pro provozování tohoto sportu například ve skandinávských zemích, hlavně v Norsku. V listopadu a ostatních zimních měsících je potřeba cílovou zemi pro rybaření dobře zvolit. „Pokud jede rybář poprvé do zahraničí, s výběrem země a následnými věcmi, jako je například opatření povolení pro rybolov, mu mohou pomoci cestovní kanceláře, které takové výlety organizují. V případě, že chce vyjet na svou vlastní pěst, je dobré si dopředu zjistit všechny potřebné informace třeba přes internet, aby se vyhnul případným komplikacím. Kupříkladu rybářský lístek v Norsku se dá koupit právě přes internet,“ doporučuje Marek Sedlák ze společnosti Nordsee.

V Egyptě se nejen dobře opaluje, ale i rybaří

Egypt je nejbližší tropická destinace dostupná několika hodinami letu. Rybářská sezona tu začíná teprve v říjnu, protože vysoké teploty a přímý sluneční svit v létě rybaření znepříjemňuje. Listopad se tak stává vhodnou dobou pro rybářskou výpravu do této země. Pobřeží dlouhé 800 kilometrů nabízí nespočet korálových útesů a spoustu možností k rybaření. Zalovit si můžete i v mnohých oblíbených turistických letoviscích. Je však potřeba si ověřit, zda je to v dané lokalitě skutečně dovoleno. Většinou to jde pouze s povolením majitele hotelu či areálu. Nabízí se však možnost zařídit si vyjížďku na lodi s místními a vydat se dále na moře, třeba i k nějakému ostrůvku. Pro rybaření mimo letovisko je opět nutné mít povolení. Ke komerčnímu rybolovu, tedy rybaření za účelem prodeje chycených ryb, si cizí posádky lodí musejí zařídit licenci. V Egyptě se rybáři mohou těšit na úlovky v podobě nilského okouna, chňapala dvouskvrnného nebo třeba písečníka tečkovaného.

Španělsko je jasnou volbou pro lov sumců

Listopadové teploty se ve Španělsku pohybují mezi 17 až 22 stupni, je tam tedy ještě relativně teplo. Nejznámějším místem pro rybaření je bezpochyby 900 kilometrů dlouhá řeka Ebro a přehrady na ní. Na tuto řeku se sjíždějí rybáři hlavně kvůli sumcům, jejichž váha dosahuje až 80 kilogramů a délka zhruba dva metry. Častěji lovenou rybou je tu candát, který měří kolem 90 centimetrů. Pokud by přece jenom někdo chtěl chytit rybu podobnou té české, může se pokusit o kapra. Ten španělský má však s českým společné pouze jméno. Dorůstá totiž do váhy i 30 kilogramů. Pro rybolov v oblasti řeky Ebro je potřeba si vyřídit licenci. „Ve Španělsku platí pro rybáře jistá pravidla, která je nutné respektovat. Jedním z nich je například to, že denní doba lovu začíná hodinu před východem slunce a končí hodinu po jeho západu. Důležité také je, že se nesmí lovit na živé či mrtvé ryby, měkkýše nebo hlavonožce,“ upozorňuje Marek Sedlák.

Listopad rybolovu ve skandinávských zemích nepřeje

Ačkoliv je tato severská země velmi oblíbenou destinací pro rybaření, rybářská sezona tu končí v říjnu. Následující měsíce až do února jsou velmi krátké dny, je špatné počasí a zima. Některý zkušený rybář se přesto do Norska vydá. Nováčkům Petrova cechu se to však nedoporučuje, technika zimního lovu se od té letní liší a kromě dobré fyzické kondice a lepšího vybavení jsou potřeba hlavně zkušenosti. Finsko je na tom s rybolovem v zimních měsících podobně. Zde je zakázáno rybařit v řekách a klidných vodách, pokud nejsou označené pro zimní rybolov. Z bezpečnostních důvodů je také zakázáno chytat ryby na lyžařských trasách, které vedou přes jezera. Chůze a rybaření na ledě je pak vždy na vlastní nebezpečí rybáře.

Naše voda, ilustrační foto: wikimedia commons

 

 

25.11.2015 14.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31