18. 6. 2019

Rybníky zarůstají. Majitelé prý už příliš dlouho čekají na dotace na odbahnění

Některé obce na jihu Čech si stěžují na dlouhé čekání na dotace na odbahnění rybníků. Připomíná to ve svém vysílání Český rozhlas v jižních Čechách. Schvalování se podle starostů neúměrně protahuje, i když žádosti mají podané i víc než rok.

To je případ také Černětic na Strakonicku nebo Bušanovic na Prachaticku. Hromady kamení jsou na hrázi rybníka Panský v Bušanovicích. Vypuštěná nádrž čeká na odbahnění a vydláždění břehů od února. Dno už pokrývá bujné zelené rostlinstvo.„Zatím se neděje nic z důvodu, že pořád čekáme na dotaci. Přislíbenou ji máme od 30. června 2016, celkové náklady na rybník Panský jsou zhruba dva miliony 600 tisíc korun,“ krčí rameny starosta Miroslav Beránek. Kvůli vypuštěné nádrži na návsi v Bušanovicích má starosti porybný Miloslav Jírovec. „Máme pronajaté rybníky, kde máme násadu kaprů, a potřebujeme, aby tohle bylo napuštěné, abychom je sem mohli vrátit,“ vysvětluje.

Na dotaci na odbahnění rybníka v osadě Černětice čeká město Volyně. „Byl poškozen několika přívalovými dešti v minulých letech. Nutně potřebuje úpravu, je silně zabahněný, má poškozenou výpusť. Žádost jsme podali 26. dubna 2016,“ říká starosta Václav Valhoda. Prodleva je podle něj nepříjemná z několika důvodů. „Slíbili jsme občanům, že se rybníček udělá v loňském roce, dosud není hotový. Navíc slouží jako hasičská nádrž, takže i z tohoto důvodu je pro nás důležitý. Ve výběrovém řízení už jsme vybrali firmu a firma také čeká, až začne, také musí odkládat své termíny a shánět si jinou práci,“ připomíná.

Mluvčí ministerstva zemědělství Markéta Ježková průtahy odmítá s tím, že po doložení nezbytných podkladů ministerstvo vydává rozhodnutí do jednoho měsíce. „V ojedinělých případech může docházet k prodlevám, a to z důvodu vysokého počtu administrovaných žádostí s ohledem na personální možnosti ministerstva zemědělství. Přes 800 žádostí spravují pouze tři úředníci. V případě města Volyně žádost už evidujeme jako kompletní a schválení poskytnutí dotace bude projednáno na nejbližším zasedání meziresortní pracovní skupiny pro poskytování dotací,“ uvádí.

Zdroj: www.rozhlas.cz, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

8.6.2017 7.23, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30