9. 8. 2020

Rybníky v Plzni mají méně vody, ale kvalitní a vhodnou ke koupání

Bolevecká soustava pěti rybníků, největší rekreační oblast v Plzni, trpí nedostatkem vody. Podle čtvrtečního monitoringu je ale voda v pěti největších rybnících kvalitní a vhodná ke koupání. ČTK to řekl náměstek primátora Petr Náhlík (KDU-ČSL). Lidé tam dojedou MHD a mohou se koupat zdarma.

“Velký Bolevecký rybník má vysokou průhlednost vody, a to až do čtyř metrů. Teplota je 22 až 23 stupňů. Voda je po chemické i bakteriologické stránce čistá a s velkou rezervou vyhovuje požadavkům na rekreaci,” řekl Richard Havelka ze správy veřejného statku města. V rybníce se nevyskytují sinice, žádná další vegetace nepředstavuje zdravotní riziko. Ponořené vodní rostliny sice udržují vysokou průhlednost vody, ale mohou plavcům v některých místech bránit v plavání.

Nedostatek vody tam trvá a podle Havelky je hladina 35 centimetrů pod přelivem, přes nějž by měla přepadat.

Senecký rybník byl loni odbahněn a město tam vybudovalo zařízení na vodní pólo. Napouštění je kvůli suchu pomalé, chybí asi metr vody. “Jakost je velmi dobrá chemicky i bakteriologicky. Radost z koupání trochu kazí jílovitý materiál na dně, který se snadno zvíří a obtížně se usazuje. Je to dáno právě nízkou hladinou,” řekl Havelka.

Kamenný rybník má trvale výbornou kvalitu bez výkyvů. Voda je hnědě zbarvená huminovými látkami, tedy výluhem z rašeliny, látky ale nejsou rizikové. “Díky nim a méně průhledné vodě se tam nedaří sinicím a vodním rostlinám, které pod vodou vůbec nejsou,” uvedl Havelka. Teplota vody je tam vždy o jeden až dva stupně vyšší než v ostatních rybnících; tmavá voda intenzivně pohlcuje sluneční záření.

Třemošenský rybník má také výbornou vodu, ale neobvykle intenzivní růst ponořené vegetace omezuje plavání. Aktuálně lze využívat ke koupání pouze malou část při panelové cestě u hráze. Kvůli zlepšení situace tam budou v těchto dnech vysazeny býložravé ryby, které vegetaci postupně omezí, byť za cenu snižování průhlednosti vody.

Šídlovský rybník má trvale velmi kvalitní vodu, která s velkou rezervou splňuje požadavky na rekreaci. Je lehce zakalená působením rybí obsádky, vodní rostliny neomezují koupání ani plavání.

Plzeňští vodohospodáři žádají návštěvníky, aby nekrmili vodní ptáky. “Jednak je pro kachny a labutě pečivo nezdravé a škodlivé. A dále ptáci, kteří jsou nalákáni ke břehu, po sobě zanechávají značné množství trusu. Ten zhoršuje bakteriologickou situaci a je značně rizikový kvůli šíření parazitů, zejména motolice, jejíž larvičky se zavrtávají lidem do kůže a způsobují svědivé pupínky,” dodal Havelka.

Zdroj: ČTK, foto: wikimedia commons,Adam Hauner

4.6.2018 0.38, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

MYSLIVECKÝ RYBNÍK, KornaticeMYSLIVECKÝ RYBNÍK, Kornatice
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Srpen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6