21. 9. 2020

17.6.2020 15.08, Rubrika: Rybářství a rybníkářství

Rybník může fungovat jako čistírna odpadních vod, zjistili jihočeští vědci

Rybníky nemusí sloužit jen k chovu ryb. Jak totiž informovalo českobudějovické vysílání Českého rozhlasu, vodní organismy v nich dokáží podle zjištění jihočeských vědců dočistit i vodu z čistírny odpadních vod.

Tento způsob je nejenom ekologický, ale také levný. K výzkumu vědci využívají experimentální rybník ve Vodňanech. „Za ním vidíme čistírnu, do které jsou přivedeny všechny odpady z města. Tenhle rybník je naplněný pouze těmi přečištěnými odpadními vodami, které stále ještě obsahují docela vysoké množství látek, které čistírna nebyla schopná zcela vyčistit,“ ukazuje Vladimír Žlábek, toxikolog z fakulty rybářství a ochrany vod Jihočeské univerzity. Vědci zjistili, že množství toxických látek se postupně snižuje. „Veškeré biologické osazenstvo rybníka, rostliny, ryby, plankton, postupně tyto látky odbourá. Některé látky jsou usazeny v sedimentech, jiné se váží na biologický materiál a živočichy, kteří se v rybníce vyskytují,“ vysvětluje Vladimír Žlábek.

Tento způsob čištění ovlivňuje mnoho faktorů. „V rybníce probíhají přirozené procesy, které jsou závislé na teplotě, na biologickém oživení. Účinnost dočištění v takovém rybníce je mnohem vyšší v letních měsících, pozdním jaře, brzkém podzimu, naopak v zimních měsících se účinek snižuje,“ dodává toxikolog. V experimentálním rybníce se dokonce velmi daří rybám. „Přitéká tam voda, která obsahuje i docela vysoké koncentrace živin. Ryby výrazně rychleji rostou, vypadají zdravé a jsou vyprodukované na přirozené potravě, takže chutnají lépe než ryby krmené například kukuřicí nebo ječmenem. Navíc jsme zjistili, že koncentrace sledovaných látek ve tkáních ryb je nízká a odpovídá v současné době nastaveným hygienickým limitům,“ uvádí Vladimír Žlábek.

Zdroj a doprovodné video na: https://budejovice.rozhlas.cz/rybnik-muze-fungovat-jako-cistirna-odpadnich-vod-zjistili-jihocesti-vedci-8227917 ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

17.6.2020 15.08, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4