22. 8. 2019

Rybářství Třeboň přišlo o další rybníky

Rybářství Třeboň chybovalo při privatizaci. Státu proto musí vrátit rybníky, které neprávem vlastní. Takové je úterní rozhodnutí českobudějovického odvolacího krajského soudu, o kterém informovala jihočeská mutace deníku Mladá fronta DNES.

Soud přitom projednával žalobu církve na neoprávněně zadržený majetek, konkrétně na několik menších rybníků s okolními pozemky na Třeboňsku, které jí až do roku 1950 patřily. Podle předsedkyně odvolacího senátu Zuzany Völflové porušila při privatizaci akciovka takzvaný blokační paragraf, který zakazoval počátkem 90. let nakládat s majetkem historicky patřícím církvím. Jeho případné prolomení se musí posuzovat individuálně, u této kauzy neprošlo. „V tomto případě na nedostatky v privatizaci poukazoval i Nejvyšší kontrolní úřad,“ podotkla Völflová.

Odvolací soud tím potvrdil verdikt okresního soudu z loňského prosince. Změnil jen výrok o náhradě výdajů za proces. Výlohy ve výši 36 tisíc korun musí uhradit žalované strany, to znamená rybáři spolu s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových.

Spor otevřela v rámci církevních restitucí farnost Lutová u Chlumu u Třeboně, na jejímž katastru sporné rybníky leží. Ačkoliv jde jen o zlomek rybničního majetku v držení akciové společnosti, případů neprávem privatizovaných rybníků má víc. Na jaře rozhodl odvolací soud o vrácení státu soustavy rybníků o celkové ploše 23 hektarů na Českokrumlovsku. V červnu v podobném případě odebral třeboňským rybářům dvanáctihektarový rybník u Novosedel nad Nežárkou.„Budeme o všechny žádat v rámci restitucí. Rybníky rozhodně nezaniknou, dokážeme na nich také hospodařit,“ řekl mluvčí českobudějovického biskupství Miroslav Bína.

Rybníky jako historický majetek chtějí vrátit také vyšebrodští cisterciáci. Také u nich se spory týkají Rybářství Třeboň a identifikace akciovkou privatizovaného majetku. Jde o rybniční soustavu kolem obcí Čejkovice a Němčice. „Celkem se jedná o zhruba sto hektarů rybníků. Zatím běží k tomuto majetku soud prvního stupně,“ uvedl převor vyšebrodského kláštera Justin Jan Berka.

Žalovaní mohou proti rozsudku krajského soudu podat dovolání. Jeho účinek ale nemá odklad rozhodnutí. „Určitě se budeme dovolávat. Stát nám majetek před pětadvaceti lety předal a teď nám ho zase bere. Víc se vyjadřovat nebudu,“ komentoval kauzy předseda představenstva holdingu Rybářství Třeboň Jan Hůda.

Zdroj: regionální mutace Mladá fronta DNES – jižní Čechy, foto (výlov rybníka Rožmberk) Naše voda – Nina Havlová

30.8.2017 7.50, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1