24. 7. 2019

ŘVC dnes slavnostně předalo nová úvaziště pro lodě Policie ČR

Nová úvaziště pro služební lodě Policie ČR na Vltavě v Praze u Veslařského ostrova a na Labi v Nymburku zlepší akceschopnost policejních člunů v průběhu povodní. Uvedl to dnes při slavnostním otevření úvaziště v Praze ředitel Ředitelství vodních cest ČR (ŘVC) Lubomír Fojtů. Foto – klikni zde!

„Cílem je, aby policisté nemuseli při povodních lodě odklízet, ale aby je mohli okamžitě efektivně nasazovat při povodňových situacích,“ konstatoval Fojtů. Stavbu, jejíž náklady dosáhly necelých 19 milionů korun, financoval Státní fond dopravní infrastruktury.

„Byla to naše dlouhodobá snaha a vize, která přináší výhody při povodňových stavech hlavně občanům a firmám žijícím a působícím v bezprostřední blízkosti řek,“ konstatoval vedoucí Poříčního oddělení Krajského ředitelství Policie hlavního města Prahy Radek Trojan. „Dosud jsme totiž v době, kdy jde doslova o minuty a hladina řeky nezadržitelně stoupá, zachraňovali a přemísťovali nejdříve plovoucí garáže služebních plavidel do ochranných přístavů tak, jak nám předepisuje povodňový plán. Chránili jsme v první řadě policejní mnohamilionovou techniku, která je potřebná v dalších fázích zvýšených průtoků řeky. Správným postupem je ale naopak pomáhat v těchto chvílích lidem a ochránit tak lidské životy a majetky v okolí řek. V této fázi není nikdy času nazbyt. Podmínkou tohoto řešení je ale zabezpečení techniky, a to jsme dosud, bohužel, bez přesunů zajistit nemohli,“ zdůraznil Trojan.

Konstrukce nově budovaných moderních ochranných stání je navržena tak, aby se mola s plovoucími garážemi a plavidly nemusela ze svých stanovišť nikam stěhovat. Při změně výšky hladiny se plovoucí mola s garážemi výškově pohybují podél jedenáctimetrových daleb až do úrovně hladiny, která byla v roce 2002. K dalbám a ke břehu jsou upevněna pomocí pohyblivých lávek a objímek. Celou bezpečnost ještě garantuje jištění dvojicí ocelových řetězů do bloků na břehu. Stavbu vybudovala firma Labská strojní a stavební společnost s. r.

Práce na úvazištích v Praze a Nymburce probíhaly od února loňského roku, kapacita pražského úvaziště je pět lodí.

Součástí dnešního slavnostního otevření úvaziště v Praze byla také ukázka vzorového zásahu policistů poříčního oddělení při záchraně tonoucího ve Vltavě. Portál Naše voda dostal možnost natáčet zásah z bezprostřední blízkosti z policejního člunu, videoreportáž z akce pro vás připravujeme a zveřejníme ještě tento týden. Fotoreportáž z akce si pak můžete od pátku prohlédnout na facebookové verzi portálu Naše voda

Naše voda, foto, fotoreportáž a videoreportáž Naše voda – Nina Havlová

7.4.2016 15.37, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKOJEZERO PLASTIRAS S PŘEHRADOU - ŘECKO
Aitor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4