21. 9. 2020

Reuters: V iráckých mokřadech ubývá vody a hyne dobytek

V bažinatých oblastech na jihovýchodě Iráku uhynulo v červnu několik desítek buvolů, pro něž se v mokřadech mění životní podmínky k horšímu. Klesající hladina vody pak ohrožuje i tamní populaci Arabů, kteří v mokřadech žijí mnoho generací, napsala agentura Reuters.

Z původních 1,3 metru se hladina vody v mokřadech snížila asi o třetinu a obsah soli v ní se téměř zdvojnásobil, řekl Raad Habíb z organizace pro ekoturistiku. Tato fakta jsou novou ranou pro oblast, která má za sebou devastující vysušování za režimu bývalého prezidenta Saddáma Husajna. V 80. letech, kdy Irák vedl válku proti Íránu, Saddám tamní obyvatele obvinil ze spolčování s Íránci, a aby tyto své údajné nepřátele dostal z nedostupného terénu, nařídil mokřady vysušit. Mnoho obyvatel uprchlo, ale po Saddámově pádu v roce 2003 se oblast začala obnovovat.

Kromě lidí je to domov velkého množství ptactva a také buvolů. V červnu jich ale 30 uhynulo a mnoho ostatních ohrožují kvůli stále klesající hladině vody choroby. Irácké úřady už zahájily očkování zvířat.”Stát musí najít řešení, které bude spočívat v dohodě o sdílení vod se sousedními státy, a zabránit nadměrnému odčerpávání vody z Eufratu,” řekl Habíb.

Oblast mokřin rozkládající se na rozloze 20.000 kilometrů čtverečních ohraničují řeky Eufrat a Tigris. Jsou zde archeologické lokality Ur a Uruk a pro její výjimečnost tuto lokalitu zařadilo UNESCO před dvěma lety na svůj seznam kulturního dědictví. Říká se, že právě zde mohla být biblická Rajská zahrada.

Tamní obyvatelé se vodními cestami pohybují na dřevěných člunech, daleko od iráckých měst a vzdáleni zbytku společnosti. Úbytek vody je důsledkem špatného hospodaření s vodou a také malého zájmu vlády o zemědělství. Svou úlohu sehrávají i klimatické změny a korupce. “Vody začíná být málo, lodě sem už nepřiplouvají a naše zvířata začala ubývat na váze a hynout. Dali jsme jim léky, ale nebylo to k ničemu,” říká Ahmad Sabah, který vlastní 500 zvířat. “Vracejí se (z pastvy) domů, lehnou si na slámu a zemřou. Často je porazíme, ale kusy, které najdeme mrtvé ve vodě, musíme spálit. Přišli jsme o mnoho zvířat,” dodává.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

12.7.2018 15.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4