15. 8. 2018

Retenční vodní nádrž opravily na jihu Čech Lesy ČR

Státní podnik Lesy České republiky (Lesy ČR) provedl v lesích Novohradských hor na jihu Čech celkovou rekonstrukci umělé vodní nádrže Kapelunk. Informovala o tom dnes mluvčí Lesů ČR Eva Jouklová.

Na stavbu za 3,9 milionů korun bez DPH podnik čerpal dotaci z Ministerstva zemědělství. Nádrž je nyní napuštěná a pojme až stoletou vodu. Vodní nádrž Kapelunk (Kapelníkův rybník) v Novohradských horách u obce Pohoří na Šumavě v Jihočeském kraji byla na konci 18. století postavena jako umělá retenční a plavební nádrž napájená z Lužnice, která zadrží dostatek vody pro plavení dřeva. Vodní dílo se od té doby několikrát opravovalo. Jeho technický stav se ale v posledních letech výrazně zhoršoval. „Původní dřevěná výpust s čepovým uzávěrem se nedala ovládat, částečně destruovaný objekt bezpečnostního přelivu neodpovídal požadované kapacitě, hráz prorostla stromy. Původní koryto Lužnice se v místě souběhu s nádrží protrhlo, zdrž zanášely splaveniny,“ popsala stav Mojmíra Hillermanová, vedoucí správy toků – oblast povodí Vltavy z Lesů ČR. Podnik tedy v roce 2014 nechal zpracovat projektovou dokumentaci a v letech 2016 až 2017 se vodní dílo opravovalo. Letošní kolaudace stavbu uzavřela.

Původní výpust nahradil nový uzavřený betonový požerák s dvojitou stěnou. Destruovaný bezpečnostní přeliv se vyboural a na jeho místě je nový korunový přeliv obdélníkového profilu dimenzovaný na převedení stoleté vody. „Přemostili jsme také přeliv, aby po něm mohla přejet lesní technika s nosností 25 tun. V nátokové části nádrže jsme nechali vybudovat sedimentační předzdrž, která zachycuje splaveniny. Nátok a výtok z předzdrže stabilizuje srubová konstrukce. Tam jsme také vysadili 68 olší šedých,“ dodala vedoucí správy toků.

Kapelunk patří k nejkrásnějším nádržím Novohradských hor. Přestože leží stranou od všech značených i obvykle používaných cest a nalézt jej není jednoduché, stal se v posledních letech oblíbeným cílem cyklistů a turistů. Je cenným biotopem pro ohrožené druhy organizmů vázaných na rašelinné stanoviště, především však slouží k zadržení vody, což je nyní, tedy v době sucha, zásadní.

Naše voda, dokumentární foto: Lesy ČR

 

23.5.2018 9.54, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Kalendář

<< Srpen 2018 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2

Fotoblog

více >

Přírodní rameno Dyje v lednickém areáluPřírodní rameno Dyje v lednickém areálu
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >