18. 6. 2019

Řešení odpadních vod na šumavském Březníku začne na jaře

Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP) vyměřila Správě Národního parku a chráněné krajinné oblasti Šumava rekordní pokutu 3 miliony korun. Důvodem jejího udělení je provozování jímky na odpadní vody z hájenky Březník v rozporu s kolaudačním souhlasem a za absenci havarijního plánu, který je nutný pro uchovávání motorové nafty sloužící pro pohon tamního dieselagregátu.

Současné vedení se proti výši pokuty odvolá a současně pracuje na tom, aby infocentrum, muzeum a občerstvení v samém srdci divoké přírody, konečně fungovalo ekologicky jak v letní, tak i v zimní sezóně.

Česká inspekce životního prostředí provedla kontrolu na Březníku na začátku léta letošního roku a zjistila, že jímka na odpadní vody byla provozována v rozporu s povolením příslušného úřadu. Toto pochybení vzniklo v období 2012 a 2013, kdy byla restaurace na Březníku otevřena přes zimu a kdy nebylo možné vyvážet odpadní vody podle stanovených podmínek. Navíc Správa Národního parku nemohla zdokladovat schválený havarijní plán pro skladování dvou tisíc litrů motorové nafty pro dieselagregát, který slouží k výrobě elektrické energie.

„Opravdu jsem nečekal, že hájenka na Březníku, která je pro Čechy i Němce fenoménem v samém srdci šumavské přírody, nemá vyřešené tyto zásadní věci pro svůj provoz. Zvlášť, když během patnácti let prošla dvěma velkými rekonstrukcemi a navýšením provozu,“ říká ředitel Správy NP a CHKO Šumava Pavel Hubený.

„Když jsem se dozvěděl první výsledky šetření, byl to pro mě šok a okamžitě jsem začal jednat. To znamená, že jsem nechal schválit nový havarijní plán, který už je platný a začali jsme podle potřeby vyvážet odpadní vody,“ dodává.

Podle sdělení ČIŽP by se z Březníku měly vyvážet odpadní vody nejméně dvakrát až třikrát měsíčně. Pokud by se ale počítalo s maximální kapacitou provozu, měl by fekální vůz na Březník přijet až dvakrát týdně.

„Taková četnost vývozů je dost problematická už v létě, kdy se jednou nebo dvakrát týdně má mezi turisty v nejcennějším místě Šumavy objevovat těžký fekální vůz. V zimě je nemožné toto zajistit a my, jako orgán ochrany přírody a na základě šetření ČIŽP, už nemůžeme vypouštět splašky do přísně chráněné přírody. A na rovinu říkám, že jako ředitel to ani nepovolím. Proto bude Březnická hájenka pro tuto zimu a věřím, že pouze pro tuto zimu, mimo provoz. Alespoň budeme moci v klidu připravit nejlepší řešení těchto problémů,“ vysvětluje Pavel Hubený.

Odbor řízení projektů Správy NP a CHKO Šumavy výrobu energie a nakládání s odpadními vodami na Březníku už řeší. Zájem projevila asi desítka společností.

„My jsme zatím nikoho nepoptávali, ale firmy, které řeší ostrovní provozy, se hlásily sami, jen na základě informací v médiích. To nás samozřejmě těší, máme totiž z čeho vybírat,“ říká náměstek ředitele a zároveň vedoucí odboru řízení projektů Správy NP a CHKO Šumava Miloš Juha.

Energetické zajištění hájenky Březník a vyřešení problematiky odpadních vod se začne realizovat na jaře příštího roku tak, aby zimní sezóna 2015/2016 už mohla bez problémů proběhnout. Správa Národního parku počítá s tím, že v průběhu realizace bude Březník otevřený pro turisty, alespoň v omezeném režimu, i v letní sezóně 2015.

Naše voda, foto: wikimedia commons, Harold

 

12.12.2014 13.14, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30