27. 5. 2020

Řeky vysychají, někde až na letitá minima

Nejméně vody od roku 2003. Tak to teď vypadá v Plzeňském kraji na řece Mži a jejích přítocích. Vysychá i Střela a problémy má také Klabava. Informuje o tom deník Právo s tím, že viníkem je dlouhodobé sucho.

„Nejhorší situace je na severozápadě regionu, kterému se srážky vyhýbají,“ řekl Právu Petr Vicenda, dispečer plzeňské pobočky Povodí Vltavy. „Naopak třeba Úhlava má prakticky normální stav,“ dodal. Mží ve Stříbře v uplynulých dnech protékalo kolem 1,3 kubíku vody za sekundu. „Srpnový průměr je více než dvojnásobný – 3,2 kubíku. Horší to bylo naposledy v září před devíti lety, kdy řekou protékal necelý kubík,“ připomněl Vicenda. Tehdy třeba zcela vyschl jeden ze známějších přítoků, Úterský potok. Nyní k tomu nemá daleko, korytem v Trpístech v pátek protékalo necelých čtyřicet litrů za vteřinu. „Úplně bez vody ale už jsou některé drobné přítoky Střely,“ upozornil Vicenda. Situaci na obou řekách zachraňují přehrady Lučina a Hracholusky na Mži a Žlutice na Střele. Do koryt pouštějí alespoň nezbytné minimum. „Hladina v hracholuské nádrži kvůli tomu denně klesne o dva tři centimetry, pokles se bude zřejmě zrychlovat,“ konstatoval dispečer.

Sucho komplikuje život vodákům, v kraji je sjízdná jen Berounka a Otava ze Sušice, a také sportovním rybářům. Kvůli vysychajícím tokům už museli „evakuovat“ ryby ze dvou přítoků Střely.„V okolí Plas je to v Plzeňském kraji nejhorší,“ sdělil Jaroslav Vogel, hospodář západočeského rybářského svazu. „K úhynům zatím naštěstí nedošlo,“ doplnil. Problémy jsou i na rybnících. „Třeba v Boněticích na Tachovsku máme metr pod stav,“ podotkl Vogel.

Relativnědobře jsou na tom plzeňské rekreační rybníky včetně největšího Boleváku, který je jen asi deset čísel pod optimální úrovní hladiny. „Loni chybělo čtyřicet centimetrů,“ poznamenal Richard Havelka z plzeňské Správy veřejného statku.„Zachránily nás hlavně silné deště v červenci, které mimo jiné spadly právě v Plzni-Bolevci. Rybníky, které už měly podstav, se naplnily,“ uvedl Havelka.

Zdroj: regionální mutace Právo – jihozápadní Čechy

 

27.8.2012 7.21, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

OKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKAOKOLÍ VĚŽICKÉHO RYBNÍKA
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31