28. 5. 2020

Do řeky Kamenice vypluly tisíce malých lososů

Lososí plůdek odchovaný v inkubátorech vypustili tento týden pracovníci Správy národního parku České Švýcarsko (NP) do řeky Kamenice. Informoval o tom dnes mluvčí NP Tomáš Salov.

Pět schránek s desítkou tisíc jiker ve stádiu očních bodů do řeky uložili spolu s rakouskými odborníky v prvním únorovém týdnu. Po deseti týdnech dalšího vývoje mohl lososí plůdek schránky dne 8. dubna opustit. Úspěšnost líhnutí přitom dosáhla více než 95 procent. „Inkubační schránky představují velice zajímavý posun v postupech při reintrodukci lososů do našich vod,” říká Pavel Benda, ředitel Správy NP. „S domovskou řekou jsou rybičky v kontaktu od nejútlejšího věku a celý proces je velmi blízko přirozenému vývoji,” zdůrazňuje Benda.

Dosud se lososi do Kamenice dostávali především během jarního vypouštění plůdku Českým rybářským svazem a při podzimním vypouštění malých rybiček Správou NP České Švýcarsko. V obou případech probíhá vývoj rybiček v líhni a k řece jsou pak přivezeny. Umělé prostředí a manipulace při použití inkubačních schránek odpadají. „ Úspěch inkubačních schránek prozatím neznamená ústup od osvědčených jarních a podzimních vypouštění,” podotýká ale Benda. Správa parku bude nicméně podle ředitele inkubační schránky budeme využívat souběžně s probíhajícími programy a bude sledovat, jak se rozšíření reintrodukčního programu projeví například na počtech vracejících se lososů.

Instalace inkubačních schránek pro lososí jikry je v současné době financována z operačního programu Životní prostředí, činnosti v souvislosti s projektem zajišťuje společnost BELECO. Na reintrodukci lososů se správou parku spolupracuje také veřejnost i řada firemních partnerů a dárců, a to v rámci projektu Návrat lososů. Veřejnost například může malé lososy adoptovat zasláním dárcovské SMS, adoptivní rodiče pak lososy mohou také sami pomoci vypustit. Zájemci najdou informace na internetových stránkách projektu www.navratlososu.cz.

Lidé mohou lososa adoptovat zasláním krátké textové zprávy ve tvaru DMS(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. Cena dárcovské SMS je 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží 28,50 Kč. Adoptivní rodiče mohou lososy adoptovat také celoročně, zasláním SMS ve tvaru DMS(mezera)ROK(mezera)NAVRATLOSOSU na číslo 87 777. V takovém případě bude dárci po dobu jednoho roku každý měsíc odečtena částka 30 Kč, projekt Návrat lososů obdrží dvanáctkrát 28,50 Kč. Bližší informace o DMS sbírkách na www.darcovskasms.cz.

Losos obecný je tažnou rybou, která byla v Česku vyhubena kvůli stavbě příčných překážek na vodních tocích a vysoké míře znečištění řek. Snahy o návrat těchto pozoruhodných ryb probíhají od roku 1998. První dospělci se do Kamenice vrátili v roce 2002. Aby program byl úspěšný, musí pokračovat do doby, než navracející se lososi budou schopni založit novou generaci bez pomoci člověka.

Naše voda, foto NP České Švýcarsko – Václav Sojka

11.4.2014 14.49, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31