1. 6. 2020

Rejnoci ve zlínské zoologické zahradě dobře prospívají

Rejnoci druhu siba ománská, kteří už téměř rok patří k hlavním atrakcím zlínské zoologické zahrady, se v novém prostředí zabydleli a zdárně prospívají. Upozorňuje na to zpravodajství ČTK.

Zátoku rejnoků přitom letos v létě navštívila i redakce portálu Naše voda a z návštěvy natočila ilustrační video a pro zájemce nafotila i fotoreportáž z místa. Foto zde! Skutečnost, že rejnoci působí velmi spokojeně, tak můžeme reálně potvrdit. „Za dobu svého pobytu v zoo přibrali průměrně od půl do jednoho kilogramu, řekla mluvčí zahrady Romana Bujáčková. Chovatelé rejnoky také pravidelně kontrolují. „Každý je na velmi krátkou dobu přemístěn z bazénu na souš a podroben zdravotní prohlídce. Rejnoka nejprve zvážíme, poté zkontrolujeme povrch jeho kůže, zda zde nejsou nějaké drobné škrábance či ranky. Stejně tak prohlédneme kůži na břiše, protože právě tuto část těla rejnoků nejčastěji napadají paraziti,” uvedl zoolog Kamil Čihák.

Paraziti mohou způsobovat nepříjemné zdravotní problémy, při dvou posledních prohlídkách ale veterinář už u zlínských rejnoků žádné neobjevil. “Krátce po jejich příjezdu z nizozemského mořského akvária jsme skutečně u našich rejnoků objevili kožní parazity. Naštěstí je v tomto případě léčba jednoduchá. Stačí rejnoky zhruba na pět minut ponořit do sladké vody,” uvedl veterinář Dominik Gregořík.

Zoo také nechala rejnoky označit, aby si pohlídala zdravotní stav konkrétních paryb. “Každá z našich 17 samic má na spodní části ploutve vytetované malé číslo. Můžeme tak bezpečně mapovat, jak které zvíře prospívá a jak přibírá na váze,” doplnil Čihák. U dvou samců tetování nutné nebylo, jeden má totiž na hlavě výraznou bílou skvrnu.

Zátoku rejnoků připravovala zlínská zoo čtyři roky. Slavnostně ji otevřela loni 20. září. V bazénu o objemu 130 metrů krychlových koluje mořská voda, na jejíž kvalitu dohlíží instalovaná speciální technologie. Náklady na pořízení expozice přišly na téměř 30 milionů korun, ze dvou třetin šly z rozpočtu zřizovatele zoo, města Zlína.

Rejnoci se záhy stali hitem. Lidi a zejména děti láká možnost pohladit si či dokonce nakrmit paryby v jejich přirozeném prostředí. Zoo tak letos i díky nim přes tropické teploty neklesá návštěvnost. Podařilo se jí překonat červencovou návštěvnost roku 2014 a ve srovnání s prvními sedmi měsíci minulého roku eviduje dokonce nárůst o několik desítek tisíc návštěvníků.

ČTK a Naše voda, foto Naše voda – Nina Havlová

 

28.8.2015 10.56, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

LÍTOŽNICKÝ RYBNÍKLÍTOŽNICKÝ RYBNÍK
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5