9. 4. 2020

15.2.2019 15.22, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Radní v Ústeckém kraji nahradí vodu z PET lahví kohoutkovou

Ústečtí zastupitelé budou mít k dispozici při zasedáních kohoutkovou vodu. Má to být krok k omezení vzniku odpadu a město tím chce jít příkladem občanům. Někteří zastupitelé ale dál chtějí pít vodu z PET lahví. Těch se už zcela zbavili v Litoměřicích či Děčíně. Vyplývá to z informací, které zástupci měst poskytli ČTK.

S nápadem na zavedení džbánků namísto podávání malých plastových lahví přišel v Ústí nad Labem radní Tomáš Kirbs . “Dle mého názoru je to normální. Kohoutková voda je vhodná k pití a my jako zastupitelé bychom měli jít příkladem. Snažit se o to, abychom snižovali podíl odpadu a předcházeli jeho vzniku,” řekl dnes ČTK Kirbs. S tím souhlasí i opoziční hnutí PRO! Ústí. “Určitě takový krok vítáme. Je to věc, kterou může město udělat hned. Zároveň tím plní roli následováníhodného příkladu,” uvedl zastupitel Martin Krsek.

Džbánky budou mít k dispozici zastupitelé už na pondělním zasedání. Nadále vedle nich budou i plastové lahve. “Nechceme nikoho do ničeho nutit,” uvedl Kirb. “Já budu určitě preferovat vodu balenou, a to z hygienických důvodů,” řekl ČTK zastupitel Pavel Dufek. “V restauraci má obsluha zdravotní průkaz a je to hygienicky hlídané, tady nevím, kdo by to řešil. Ani netušíme, jaká je voda na magistrátu,” uvedl.

Děčínský magistrát nepoužívá balenou vodu už několik let. “Při veškerých jednáních jsou k dispozici džbány s kohoutkovou vodou,” řekl ČTK mluvčí radnice Luděk Stínil. “Na chodbách je pro veřejnost k dispozici pitná voda v barelech s plastovými kelímky. Ty je možné ihned na místě třídit. Vize vedení města je zbavit se i těchto plastů úplně,” doplnil.

Bez PET lahví se objedou také v Litoměřicích. “PET lahvím se na městském úřadu vyhýbáme. Všichni zaměstnanci úřadu a radní i zastupitelé při svých zasedáních mají k dispozici skleněné džbány s kohoutkovou vodou,” řekla ČTK mluvčí města Eva Břeňová.

Litoměřice se v srpnu 2018 jako první město v republice připojily do kampaně ministerstva životního prostředí Dost bylo plastu. “Igelitové tašky nahrazujeme látkovými. Na akcích města postupně zavádíme místo jednorázových kelímků vratné zálohované. Na úřadě nepoužíváme jednorázové obaly, polystyrenové boxy na obědy, pet lahve,” uvedla Břeňová. “Nepoužíváme samostatně balená mlíčka do kávy a snažíme se snižovat množství igelitových sáčků,” dodala.

V Litoměřicích se podle mluvčí zvyšuje podíl tříděného odpadu. Jako motivační opatření tak proto již několik let neroste obyvatelům poplatek za ukládání komunálního odpadu.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto archiv Naše voda

15.2.2019 15.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3