13. 7. 2020

Rada kraje doporučila další investice do čistoty Brněnské nádrže

Rada Jihomoravského kraje doporučila krajskému zastupitelstvu schválit dodatek k dohodě o spolupráci mezi Jihomoravským krajem a státním podnikem Povodím Moravy. Informoval o tom dnes Jiří Klement z tiskového oddělení kraje.

V území povodí řeky Svratky se budují čistírny odpadních vod, které jsou podporovány zejména z dotačního programu Operační pragram životní prostředí, ale i finančním podílem jednotlivých krajů. V důsledku realizace řady opatření v celém povodí nad Brněnskou údolní nádrží má koncentrace celkového množství fosforu na přítoku do nádrže setrvale klesající tendenci. Do doby výrazného snížení celkového množství fosforu na přítoku do nádrže bude Povodí Moravy i nadále zajišťovat dobrou kvalitu vody opatřeními přírodě blízkými. Současně také Povodí Moravy chystá projekty na další opatření na přítocích Veverka a Kuřimka. Zde mají vzniknout sedimentační prostory, které zvýší retenční schopnosti daného území a povedou ke snížení živinové zátěže toku a tím ke snížení přísunuživin včetně fosforu do vodní nádrže Brno. Po pětiletém cyklu vyhodnotí Povodí množství fosforu přitékajícího do Brněnské údolní nádrže, zhodnotí vývoj a stanoví potřeby, které budou na kvalitu povrchové vody v nádrži vázány.

Rada současně doporučila krajskému zastupitelstvu schválit poskytnutí dotace Povodí Moravy ve výši 2 519 000 korun na realizaci uvedených opatření na Brněnské údolní nádrži v letech 2013-2017, a tím tak prodloužit spolupráci na tomto projektu. „Půjde zejména o zajištění aerace (provzdušňování) vodního sloupce, srážení fosforu na přítoku, odstraňování biomasy z hladiny a zajištění monitoringu kvality vody a sledování zdravotního stavu vodních živočichů,” uvedl náměstek hejtmana Ivo Polák. „Po celé pětileté období budou omezeny dotace do maximální výše 33 procent celkových uznatelných nákladů akce. Předpokládáme, že Povodí Moravy může k vlastnímu finančnímu podílu a dotaci Jihomoravského kraje získat také finanční podíl i od Města Brna, které je partnerem v rámci tohoto projektu,“ řekl Polák.

Naše voda

31.7.2012 17.18, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

NAUČNÁ STEZKA OLŠINANAUČNÁ STEZKA OLŠINA
Autor: Nina Havlová

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Červenec 2020>>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2