19. 9. 2020

30.8.2019 0.35, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Řada koupališť má stále dobrou vodu, v jiných je zákaz koupání

Řada koupališť v Česku má i koncem prázdnin stále vodu vhodnou ke koupání a lidé se tam mohou v těchto teplých dnech bez obav osvěžit. Na mnoha místech sice hygienici zaznamenali vyšší výskyt sinic, problémy z nich by však mohli mít jen citliví lidé. Tento týden kontroloři zaznamenali sinice nově třeba v jezeře Chmelař u Úštěku. Zákazy koupání nadále platí na několika místech, nové nepřibyly, zjistila ČTK. Hygienici tento týden odebírali vzorky vody letos naposledy.

Koupání bez zdravotního rizika nabízejí koncem srpna třeba přírodní koupaliště v Ústeckém kraji. Čisté jsou zatopené povrchové doly a koupaliště v Oseku či Vysoké Peci, v jezeře Milada nedaleko Ústí nad Labem nebo v jezerech Benedikt a Matylda u Mostu. Kvalitní voda je tradičně v Kamenném a Šídlovském rybníce v Plzeňském kraji. Kvalita vodyje stále dobrá v přírodních koupalištích ve Středočeském kraji, nezhoršila se tam po celou letošní koupací sezonu.

Naopak zákaz koupání nadále platí v rybníku Pod hradem v Bohušově na Bruntálsku, dále u tábořiště Podolsko, které je u vodní nádrže Orlík, na přehradě Skalka a Velkém rybníku u Hroznětína a v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku.

Vysoký obsah fytoplanktonu, jehož dominantní složkou jsou řasy a sinice, zjistili při odběrech tento týden kontroloři v jezeře Chmelař u Úštěku na Litoměřicku. Kvůli velkému množství sinic není vhodná voda ke koupání ani v přehradě České údolí u Plzně a v horní části přehrady Hracholusky na Butově na severu Plzeňska. Na opačném konci Hracholusk má ale vodastále velmi dobrou kvalitu, řekl dnes ČTK hydrobiolog Jindřich Duras. Nevhodné je kvůli sinicím koupání v nádrži Baška na Frýdecko-Místecku a Vrbickém jezeře v Bohumíně na Karvinsku. Už třetí týden není vhodná vodake koupání třeba i ve vodní nádrži Výrovice na Znojemsku.

Kvůli cerkáriím, což jsou larvy motolic způsobující svědící vyrážku, hygienici nedoporučují koupání v Těrlické přehradě na Karvinsku a nádrži Brušperk na Frýdecko-Místecku. Na dvou přírodních nádržích v Pardubickém kraji se výrazně zhoršila kvalita vody. Ke koupání není podle hygieniků vhodná přehrada Seč na Chrudimsku a také rybník Dlouhý na Orlickoústecku. Na Rolavě v Karlových Varech, kde byla čistota vody při předešlém měření na třetím z pěti stupňů kvality, se tento týden vodanaopak zlepšila a je jen mírně znečištěná.

Řada koupališť příští týden ukončí sezonu. Krajští hygienici už dále nebudou v pravidelných týdenních intervalech aktualizovat jakosti vod ke koupání a na webu zveřejňovat tiskové zprávy. Hygienici upozorňují na to, že u koupališť ve volné přírodě, nádržích a koupacích oblastech nelze vyloučit změnu v jakosti vody v důsledku přívalových srážek a možných splachů z okolí.

Zdroj: ČTK, ilustrační foto

30.8.2019 0.35, Rubrika: Čistota vody a rekreace

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4