20. 7. 2019

8.8.2018 9.09, Rubrika: Hlavní zprávy

Punčochář: Žádné znárodnění vody ve studních se nepřipravuje

Navrhovaná novela vodního zákona neupravuje nově žádná omezení, která se mohou dotknout maloodběratelů a soukromníků, kteří mají studny a odebírají vodu. V rozhovoru pro Český rozhlas – Radiožurnál to zdůraznil Pavel Punčochář z odboru vodního hospodářství Ministerstva zemědělství (MZe).

Podle Punčocháře navíc novelu připravuje právě MZe, což je mimo jiné důležité pro interpretaci tohoto dokumentu. Význam novely přitom podle Punčocháře spočívá především pro zpracování plánů pro zvládání sucha a nedostatku vody, počítá se zřízením komisí pro sucho a popisem toho, jaká opatření budou vydávat. Obavy z takzvaného „znárodňování studní“ přitom vycházejí podle Punčocháře z trochu nešťastného výroku ministra Richarda Brabce o tom, že voda ve studnách je státní, což vedlo“ ke kampani špatně interpretované některými redaktory, takže lidé se začali obávat, že jejich studna s vodou,  kterou mohou používat a ta voda není ničí, ale oni mají povolení k nakládání s vodami, takže se stane předmětem rozhodování státu nebo veřejných zastupitelstev. Tak, tak to není,“ zdůraznil Punčochář.

„Ta navrhovaná novela neupravuje nic nově k těm omezením, které se mohou maloodběratelů a soukromníků, kteří mají studny a odebírají vodu dotknout víc, než je v současném zákoně. To jest, je-li sucho a nedostatek vody, pak může vodoprávní úřad nebo místní zastupitelstvo vydat omezení užívání vod pro například zalévání zahrad, kropení trávníků, plnění bazénů a podobně,“ konstatoval Punčochář.

Naše voda podle ČRo, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

8.8.2018 9.09, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy, Hlavní zprávy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červenec 2019 >>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 31 1 2 3 4