28. 5. 2020

6.11.2018 19.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Punčochář: Nový vodohospodářský regulátor je nadbytečný

Ačkoli na Ministerstvu zemědělství (MZe) již řadu let pracuje odbor dohlížející na tvorbu cen vody i zdrojů na obnovu vodohospodářského majetku, Ministerstvo životního prostředí (MŽP) opakovaně navrhuje vznik nového regulačního orgánu, který by měl oblast vodohospodářství regulovat.

Jak ale zdůraznil v rozhovoru pro portál Naše voda na právě probíhající konferenci „Provoz vodovodů a kanalizací“ v brněnském hotelu Voroněž odborný referent a dlouholetý čelní představitel MZe v oblasti vodního hospodářství Pavel Punčochář, nová instituce by byla zcela nadbytečná. Punčochář zároveň ve svém vyjádření poukázal na historii dohledu nad vodohospodářskou oblastí a na skutečnost, že současný stav schválila i Evropská Komise, která jej považuje za zcela vyhovující.

Přepis Punčochářova vyjádření, jehož živou verzi si můžete poslechnout také v rubrice „Video dne“ na hlavní stránce našeho portálu, nabízíme i vám:

„Přiznám se, že jsem (návrhem MŽP – pozn. red.) velmi překvapen, protože v době, kdy byla velmi silná snaha založit instituci, která bude vodohospodářství regulovat, jsme spolu s Ministerstvem životního prostředí a Ministerstvem financí navštívili Evropskou Komisi, kde tito zástupci ČR prezentovali záměr založit odbor uvnitř Ministerstva zemědělství, který bude získávat nezbytné podklady a vytvoří nezbytné podmínky k přísnější kontrole tvorby cen nákladů na výrobu pitné vody a její čištění. S tím vyslovila Evropská Komise souhlas. Odbor byl tedy založen a následně vznikl výbor pro regulaci, za účasti představitelů státní správy a profesních institucí, kde se rozhoduje o podkladech, které se na Ministerstvu zemědělství získávají. Musím konstatovat, že úroveň těchto podkladů včetně benchmarkingu, z mého hlediska, a nejen z mého hlediska, naprosto vyhovuje tomu, co je cílem regulace – že si nikdo nemůže dělat, co chce, že cena odpovídá nákladům, že náklady jsou kontrolovány, a hlavně, že se řeší potřeba obnovitelnosti vodohospodářské infrastruktury. Čili mi přijde nadbytečné, když tento odbor, vlastně úřad o 14 lidech, by měl být nahrazen institucí, která bude mít 50 lidí a další náklady navíc. Obávám se, že náklady na provoz nové instituce mohou být nakonec vyšší než doporučení, která nová instituce vydá, protože ta doporučení, která vychází z výsledků benchmarkingu, jsou jasná,“ uvedl v rozhovoru Punčochář.

Výstupy z šetření benchmarkingu, jehož cílem je rozklad nákladů na hospodaření vodohospodářských společností a analýza tvorby finančních prostředků na obnovu vodohospodářského majetku, jsou veřejně dostupné na stránkách MZe a každoročně jsou aktualizovány.

Naše voda, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

6.11.2018 19.22, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Voda a naše peněženka, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31