20. 8. 2019

Publikace o vodě mohou být praktickými vánočními dárky

Osvěty o vodě není nikdy dost, neboť přestože jde o životadárnou tekutinu, je smutnou realitou fatální a přetrvávající neznalost laické veřejnosti v naší zemi o vodě, jejích zdrojích, vlastnostech, distribuci či jejím významu pro krajinu.

Může za to dosavadní „vodní blahobyt“, který vodu degradoval v očích lidí na něco, co je vždy a téměř všude k dispozici. V mnoha regionech světa tomu tak ale není a ještě ve větším počtu regionů tomu tak v budoucnosti s vysokou pravděpodobností nebude. U nás zřejmě ani v budoucnosti nedostatek vody nehrozí, pokud tedy bude nad naší zemí pršet – jiné zdroje vody totiž nemáme. To je také jedna z mála informací, kterou už veřejnost vnímá. Jiná věc ale je, jak vodu v krajině zadržet, jak pečovat o její kvalitu, jak jí opětovně používat nebo jak s ní v rozumné míře šetřit. V těchto tématech je i ovšem díky médiím voda a celé oblast vodohospodářství předmětem mnoha mýtů, chtěných i nechtěných.

Je proto velmi záslužné, že se v předvánoční době objevují na knižním trhu publikace, které napříč spektrem potenciálních čtenářů přinášejí o vodě, jejím významu a hospodaření s ní užitečné informace. Jednou z nich je i na Naší vodě popularizovaná kniha kolektivu autorů v čele s Václavem Cílkem s názvem „Krajina a voda“, určená sice i pro odbornou veřejnost, ale napsaná jazykem srozumitelným i pro laiky. Kniha už je k dispozici v nakladatelství Dokořán. Další připravovaná kniha, také od kolektivu autorů kolem Václava Cílka s názvem „Věk nerovnováhy“ na téma klimatické změny se sice ještě připravuje, naopak inovátorská kniha „H2O a tajná vodní mise“ vydaná nakladatelstvím Abramis za finanční podpory společnosti Veolia určená především pro děti je už na světě. Slavnostní křest proběhl tento týden za účasti zřejmě našeho nejlepšího moderátora Marka Ebena, což pro veřejnost představuje pozitivní signál v aktivní účasti známé osobnosti.

Takových signálů formou zapojení celebrit do propagace témat spojených s vodou by bylo třeba mnohem více, zdá se ale, že se v tomto směru blýská na lepší časy. Alespoň doufejme. Blížící se Vánoce jsou přitom vhodnou příležitostí si některou ze jmenovaných, ale i nejmenovaných knih týkající se vody, pokud jsou seriózní, pořídit jako dárek. „Za dobré vysvědčení knihu“, zněl někdejší slogan v dřívějších dobách. V současné době by bylo přitom možné onen slogan poněkud novelizovat, například formulací „Pro dobro naší krajiny osvětovou knihu o vodě“. Je to po všech stránkách dobrá investice.

Naše voda – Petr Havel, ilustrační foto (obálka knihy „H2O a tajná vodní mise“) Naše voda – Nina Havlová

24.11.2017 18.16, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy, Komentář týdne

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1