22. 9. 2020

Protipovodňová opatření na řece Balince zvýší ochranu Velkého Meziříčí

O půl roku se protáhne výstavba protipovodňových opatření, která mají ochránit obyvatele Velkého Meziříčí před stoletou vodou. Poukazuje na to týdeník 5plus2 s tím, že stavební práce na řekách Oslavě a Balince financované Povodím Moravy měly původně skončit letos v listopadu.

Kvůli stavbě dalších ochranných zdí však potrvají až do léta příštího roku. “V současné době máme podanou žádost na ministerstvu zemědělství o povolení změny stavby, protože jsme do ní nově zahrnuli 200 metrů dlouhé zdi podél levého břehu Balinky,” uvedla mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková.

Meziříčské radnici se podařilo dohodnout s majiteli pozemků v blízkosti řeky, kteří původně ochrannou zeď nechtěli. “Vlastníci změnili názor a přišli na radnici, že také chtějí ochránit své majetky. Jenže na zařazení zdí do původního projektu bylo pozdě. S Povodím Moravy se nám změnu podařilo vyjednat až po roce dohadů,” řekl starosta Velkého Meziříčí Radovan Necid.

Podle něj jednání s Povodím Moravy výrazně pokročila po změně vlády a nástupu nového ministra zemědělství Miroslava Tomana “Je známý tím, že podporuje protipovodňová opatření,” dodal Necid.

Protipovodňovou ochranu Velkého Meziříčí, která se kvůli výstavbě nových zdí prodraží asi o deset milionů korun, pozdržel také říjnový archeologický průzkum. Stavbaři při výkopech odhalili čtyři až pět metrů vysoké profily, které nabídly archeologům unikátní řez historií města. “Během měsíc trvajícího průzkumu jsme objevili velké množství keramiky, skla, kachlů a jiných předmětů. Velkým překvapením byly nálezy artefaktů z organických materiálů, třeba kožené boty z druhé poloviny 15. století,” popsal Pavel Hušták, ředitel archeologické společnosti Pueblo.

Zdroj: www.5plus2.cz, ilustrační foto Povodí Moravy

9.12.2013 9.46, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

PLUŽINY - šetrné zemědělství v PrazePLUŽINY - šetrné zemědělství v Praze
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4