21. 5. 2019

Do projektu Jaro ožívá se letos zapojilo o 10 procent více pozorovatelů

S prvním letním dnem skončila letošní sezóna projekt „Jaro ožívá“, která se nesla ve znamení ptačích mláďat. Jak přitom informovala Gabriela Dobruská z České společnosti ornitologické (ČSO), na www.springalive.net přišlo 2854 prvních pozorování poslů jara, což je o více než 10% vyšší číslo než v loňském roce.

Čáp bílý je prvním z pěti poslů jara, jehož přílet děti na Evropě a Asii sledují. Nezajímá nás však pouze jeho přílet, ale celý průběh hnízdění. Pomozte psát kroniku jednotlivých čapích hnízd na cap.birdlife.cz. „Nastává ideální čas pro sledování malých čápat. Ta se již na hnízdě staví a i ze země jsou dobře pozorovatelná“, připomíná Dobruská. Pozorování v této době, před vylétnutím, jsou podle ní pro stanovení hnízdní úspěšnosti ta nejdůležitější.

V loňském roce bylo v době vzletnosti na 10 hnízdech pozorováno 5 mláďat. I v letošním roce máme záznamy o pěti vejcích či mláďatech. Kolik z nich ale zdárně z hnízda vylétne? Jaké jsou ztráty na mláďatech? Jistě Vás napadne mnoho dalších zajímavých otázek. Abychom na ně mohli odpovědět, potřebujeme znát počet mláďat v jednotlivých hnízdech i před jejich vylétnutím. Čím více kontrol, tím lépe. „Na mapě cap.birdlife.cz najdete více než 1300 hnízd čápů bílých, pouze na 460 hnízdech jsou zatím údaje o mláďatech“, uvádí Dobruská. Spojte příjemné s užitečným a naplánujte si napínavý výlet k čapímu hnízdu. Budou tam čápata? Kolik? Nechte děti stát se průzkumníky. Objev čapího hnízda pro ně bude odměnou. Pokud jste příznivci mobilních aplikací, zjištěné údaje můžete zadat hned u hnízda i bez internetového připojení pomocí aplikace Avif Mobile.

Vydejte se k hnízdu ve svém okolí a zjistěte, zda jsou na něm mláďata a jak velká – v prachovém šatě či se již podobají svým rodičům. Velká mláďata poznáte podle šedých nohou a šedého zobáku. Své pozorování zapište na cap.birdlife.cz. Pokud budete mít fotografii, můžete ji také přidat. Svůj význam má i negativní pozorování, při kterém jste žádného čápa na hnízdě nespatřili. Pokud si na výlet berete mobil, můžete pozorování i s fotkou zadat přímo u hnízda pomocí aplikace Avif Mobile.

Jaro ožívá je mezinárodní projekt organizovaný BirdLife International, světovou organizací na ochranu ptáků, v České republice zastoupený ČSO. Motivuje děti, jejich učitele a rodiny k aktivní ochraně ptáků, pomáhá pochopit potřebu mezinárodní ochrany stěhovavého ptactva. Klíčovou součástí je webová stránka www.springalive.net, na kterou zadávají svá první pozorování 5 sledovaných druhů děti již z 54 zemí Evropy, Asie a Afriky. Těmito druhy jsou vlaštovka obecná, rorýs obecný, čáp bílý, kukačka obecná a vlha pestrá.

Projekt je na mezinárodní úrovni podporován nadací Mitsubishi Corporation Fund for Europe and Africa (MCFEA), hlavním sponzorem projektu, v ČR podporuje projekty Jaro ožívá a čapí hnízda společnost E.ON, Česká republika.

Naše voda, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová

 

27.6.2017 14.11, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Statistiky a kauzy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠVODNÍ NÁDRŽ ROZKOŠ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Květen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 31 1 2