20. 9. 2020

20.8.2019 8.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

O přízeň diváků i poroty ECOFILMu soutěží 25 filmů z 12 zemí světa

Na celkem pětadvacítku filmů hned z tuctu zemí se mohou těšit diváci mezinárodního filmového festivalu EKOFILM. Informoval o tom dnes mluvčí festivalu Radovan Kramář.

Již 45. ročník nejstaršího evropského festivalu s ekologickou tematikou letos vsadil na téma Příroda – naše dědictví. Dramaturgie festivalu letos vybírala z více než 150 přihlášek. Mezi soutěžními snímky hraje prim, co do počtu zastoupení Česká republika, Spojené státy či Německo. V kinosálech se ale představí také tvůrci z Íránu, Austrálie, Slovinska nebo Norska.  Festival hostí tradičně od 9. do 12. října město Brno. Všechny novinky postupně nabídne web www.ekofilm.cz.

„Ocenili jsme především snahu filmových tvůrců o zpracování aktuálních témat, příklon k zobrazování pozitivních řešení a filmovou kvalitu filmů. Diváci se mohou těšit na filmy zobrazující možnosti obnovy krajiny, hledání unikátních druhů a silných filmových zážitků, které řada tvůrců přijede divákům sama představit,“ přibližuje letošní dramaturgii Jitka Kotrlová.

Filmy soutěží dohromady o pět ocenění. Cenu ministra životního prostředí získá nejlepší film. Dále si filmaři a producenti rozdělí Cenu prezidenta festivalu a cenu za nejlepší filmy v kategoriích Krásy přírody, Středoevropské filmy a Krátké filmy. Slavnostní vyhlášení proběhne 11. října v Brně. Novinkou pro soutěžící tvůrce je finanční odměna, porota mezi ně v přepočtu rozdělí zhruba 60 tisíc korun (2 601 amerických dolarů).

Právě odborná porota rozhodne o vítězích v jednotlivých kategoriích. Letos v ní zasedne Blažena Hušková, autorka a organizátorka řady projektů zaměřených na ochranu přírody a krajiny, ze zahraničních hostů pak Irene Lucius, regionální ředitelka Světového fondu na ochranu přírody (WWF) pro střední a východní Evropu. Ty doplní režisér Jan Svatoš, kameraman a dokumentarista, držitel Českého Lva Martin Čech, česko-novozélandský filmový režisér a producent Michael Havas, popularizátor environmentální osvěty Milan Hulán a producentka Olga Menzelová.

Dějištěm projekcí bude již tradičně brněnské univerzitní kino Scala a Otevřená zahrada Nadace Partnerství. Ty doplní bohatým nefilmovým programem Fakulta sociálních studií a park na Moravském náměstí, centrem festivalu bude areál EkoExpo na náměstí Svobody. Organizátoři vedle filmových lahůdek lákají i na virtuální realitu, opening koncert hudební skupiny N.O.H.A., debaty, přednášky, program pro školy a rodinný den.

Festival organizuje Ministerstvo životního prostředí ve spolupráci s agenturou Key promotion, Nadací Partnerství a Fakultou sociálních studií Masarykovy univerzity. Vstup na všechny akce festivalu je zdarma.

Další informace na www.ekofilm.cz

Zdroj a foto (ročník 2018) ECOFILM

20.8.2019 8.56, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Statistiky a kauzy

Aktuality

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4