15.5.2019 7.23, Rubrika: Rybářství a rybníkářství
Příbram chce dát odbahnit vodní nádrž Kaňka
Příbram chce dát odbahnit vodní nádrž Kaňka u Milínské ulice. Radní zadali studii, která navrhne budoucí podobu této vodní plochy, řekl novinářům místostarosta Martin Buršík (ANO).
„Schválili jsme zadání studie pro odbahnění. Jedná se o to, že chceme zvelebit Čekalíkovský rybník, a ono to na sebe úzce navazuje,“ uvedl místostarosta. „Zatím jde pouze o studii, o harmonogramu jsme ještě nejednali,“ dodal.
Radnice už dříve oznámila, že chce nedaleký Čekalíkovský rybník vyčistit a zvelebit jeho okolí. Upravit hodlá i přítok a odtok, aby se zlepšila kvalita vody v nádrži, a počítá i s propojením na stezky na Svatou Horu, k Novému rybníku či Q-klubu.
Zároveň se řeší tematické ladění celého prostoru. Místostarosta Jan Konvalinka (za ANO) by uvítal, kdyby prostor u rybníka připomínal historii italských uprchlíků z horských oblastí Valle di Ledro, kteří se dostali i do Příbrami.
Obyvatelé údolí Valle di Ledro, které tehdy patřilo Rakousku-Uhersku, museli na příkaz úřadů v květnu 1915 opustit své domovy, protože se k nim blížila válečná fronta. Předpokládalo se, že budou zpět za pár dní, do rozstřílených a vybrakovaných domů se však mohli vrátit až za čtyři roky. Přes 10.000 evakuovaných Italů našlo dočasně svůj domov v Čechách.
Zdroj: ČTK, ilustrační foto
15.5.2019 7.23, Rubrika: Rybářství a rybníkářstvíAktuality

V Hrádku nad Nisou mapovali s Povodím Labe problémová místa na tocích
Akt. 12.2.2025 17.08Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině

Pylová asistovaná migrace: Nová strategie pro zvýšení odolnosti lesů
Akt. 12.2.2025 15.06Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě