22. 9. 2020

Při povodních by šly škody na Bruntálsku do miliard korun

Nejen proto, že se léta odkládá výstavba nádrže Nové Heřmínovy, ale i realizace jiných protipovodňových opatření, může mít případná povodeň na Bruntálsku v současné době fatální následky. Upozorňuje na to článek v Mladé frontě Dnes.

Ani patnáct let od katastrofálních záplav, které zasáhly kromě dalších oblastí v Moravskoslezském kraji i Bruntálsko, nemá oblast zajištěnu dostatečnou protipovodňovou ochranu. Podle zástupců Povodí Odry lze tak při průchodu povodně, jako byla ta v roce 1997, očekávat vznik škod v miliardách korun, protože by bylo postiženo celé území o rozloze kolem 2 600 hektarů a ohroženo přes 19 700 obyvatel.

Plánovaná opatření na horní Opavě jsou přitom pořád ve fázi příprav.„Předpokládáme ,že práce na prvních opatřeních začnou letos na podzim. Jde hlavně o revitalizaci řeky Opavy a stavbu hrází,“ zmiňují Břetislav Tureček a Lukáš Pavlas z Povodí Odry. Příští rok by se podle nich měly začít stavět suché nádrže v povodí horní Opavy. Mají zajistit ochranu před erozí a přívalovými dešti. „Dokončení všech staveb, které zajistí protipovodňovou ochranu v povodí horní Opavy včetně přehrady v Nových Heřminovech, předpokládáme po roce 2020,“ dodávají představitelé Povodí Odry.

Kritici stavby nádrže v Nových Heřminovech, mezi nimi obyvatelé obce, ale třeba i ekologové, přitom tvrdí, že v povodí horní Opavy už některá protipovodňová opatření mohla dodnes fungovat. „Protipovodňová opatření už dávno mohli zástupci Povodí Odry zajistit. Už teďmohly být zvýšeny hráze, vyčištěny toky a vytvořeny poldry. Podle mého názoru by to úplně stačilo,“ myslí si Vítězslava Erbenová z heřminovského sdružení Obava, které bojuje proti stavbě přehrady v Nových Heřminovech.

Podle Iva Dokoupila z Hnutí Duha Jeseníky se může plánovaný harmonogram stavby přehrady ještě docela výrazně změnit. Ekologové se totiž ve spolupráci s obcí Nové Heřminovy chystají u soudu napadnout studii EIA, která prověřila možné vlivy stavby přehrady na životní prostředí. Vadí jim mimo jiné, že nebrala v potaz jinou variantu protipovodňové ochrany území než tu, která počítá se stavbou přehrady. Podle investora – státu –je však EIA zcela v pořádku. „Jsme připraveni studii EIA napadnout. Buď už teď, nebo až v rámci územního řízení. Každopádně to proces přípravy stavby přehrady může protáhnout o několik let,“ říká Ivo Dokoupil.

Zástupci Povodí Odry připomínají také další opatření proti velké vodě, která od povodní v roce 1997 na Bruntálsku zajistili. Třeba úpravu Moravice v Břidličné či Opavy v Široké Nivě a ve Vrbně pod Pradědem. Teď se chystá úprava Moravice ve Velké Štáhli a také třeba opatření na řece Opavě v Karlovicích Zadní Vsi. Na něm se s Povodím Odry podílí obec za dotační podpory státu.

Zdroj: Mladá fronta Dnes

 

30.4.2012 11.49, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy

Aktuality

Ze světa

VIDEOROZHOVOR

více >

Fotoblog

více >

SYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍSYSTÉM MALÝCH TŮNĚK A MEZÍ
Foto: Vojta Herout

Videoreportáž

více >

Kalendář Akcí

<<Září 2020>>
PÚSČPSN
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4