4. 6. 2020

K prevenci rizik sucha potřebuje ČR vodohospodářskou koncepci

Podle Sdružení vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) je třeba v ČR vypracovat dlouhodobou vodohospodářskou koncepci. SOVAK o tom informuje v následující tiskové zprávě.

Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR (SOVAK ČR) oceňuje snahu Vlády ČR reagovat na probíhající změny klimatu koncepčním materiálem „Příprava realizace opatření pro zmírnění negativních dopadů sucha a nedostatku vody“, který se ale zabývá především stabilizací vodního režimu v krajině.  V této souvislosti proto SOVAK ČR zdůrazňuje, že je nutné se obdobně koncepčně zabývat také vlivy očekávaných klimatických změn na zásobování obyvatel ČR pitnou vodou, tedy dlouhodobou vodohospodářskou koncepcí.

„Takový dokument v naší zemi zatím neexistuje, ačkoli je zcela zřejmé, že je jeho existence bezpodmínečně nutná. Na jeho přípravě je naše sdružení připraveno aktivně spolupracovat,“ konstatuje předseda představenstva SOVAK ČR František Barák.

Sdružení podle Františka Baráka již zpracovalo základní zásady pro plynulé zásobování obyvatelstva pitnou vodou do budoucnosti (viz příloha) v souvislosti s klimatickými změnami, které se mohou stát východiskem pro zmiňovanou vodohospodářskou koncepci. Celá řada navrhovaných kroků je přitom identická s návrhy meziresortní pracovní skupiny VODA-SUCHO, která vypracovala dokument pro jednání vlády. „Vzhledem k tomu ale, že SOVAK ČR nebyl a není členem této skupiny a nebyl ani přizván ke konzultacím specifické vodohospodářské problematiky, obáváme se podcenění toho nejdůležitějšího, co se vody a obyvatel naší země týká – totiž péče o zdroje pitné vody a obnovy vodohospodářské infrastruktury, což je nezbytnou podmínkou pro bezproblémové zásobování lidí pitnou vodou,“ zdůrazňuje František Barák.

Zdroj: SOVAK, ilustrační foto Naše voda – Nina Havlová

 

3.8.2015 7.33, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5