29. 5. 2020

Přehradu Souš v Jizerských horách vápní z letadla

Severočeské vodovody a kanalizace přistoupily již po sedmnácté k leteckému vápnění vodárenské nádrže Souš v Jizerských horách. Informovaly o tom Severočeské vodovody a kanalizace.

Pokud počasí dovolí, vznese se letadlo s jemně mletým přírodním vápencem kromě dneška ještě znovu v úterý ráno.

Vápnění surové vody v nádrži Souš se provádí již od roku 1996. K vápnění se používá přírodní velmi jemně mletý vápenec dopravovaný cisternami z Krkonoš. Kvalita substrátu je ověřována běžnými laboratorními rozbory, ale i prostřednictvím analýz, které potvrzují, že se jedná o materiál vhodný k přímému styku s pitnou vodou. Předpokládá se použití 90 až 95 tun tohoto kvalitního materiálu.

Stejně jako v uplynulých letech tak i v tomto roce je cílem akce zkvalitnění surové vody v nádrži. Aplikace vápence zvýší hodnotu pH, alkalitu i vodivost v nádrži. Následně dojde ke snížení koncentrace problematických látek v surové vodě, zejména hliníku. Vápnění tak přispěje k lepší upravitelnosti vody, což ve finále přinese kvalitnější pitnou vodu pro obyvatele Jablonecka.

Pravidelné vápnění má i vedlejší účinky, vytváří vhodné prostředí pro vznik silné populace lososovitých druhů ryb například sivena amerického a nezanedbatelným výsledkem je i pozvolný návrat původního obyvatele potoků Jizerských hor – pstruha obecného.

Letecký zásah je prováděn nad zdrojem pitné vody, který je navíc situován do území Chráněné krajinné oblasti Jizerské hory, proto musí být souběžně s leteckou aplikací zajištěna i podrobná monitorovací kampaň. V několikahodinových intervalech jsou hodnoceny požadované změny jakosti vody v nádrži. Pod přísnou kontrolou jsou také případné doprovodné efekty zásahu. Vedle klasických laboratorních analýz z odebraných vzorků vody, jsou pro okamžitá hodnocení nesmírně cenná data získaná špičkovým multiparametrálním analyzátorem americké firmy YSI. S využitím tohoto systému budou změny v nádrži opět zveřejňovány i na internetu, a to pouze s několikahodinovým zpožděním. Informace lze sledovat v aktuálních údajích o jakosti vody v nádržích na adrese http://www.voda.gov.cz

Akce je plně financována společností Severočeské vodovody a kanalizace, a.s. Zásah je stejně jako v uplynulých letech prováděn v přímé součinnosti se státním podnikem Povodí Labe. Operace je projednána s dotčenými účastníky a odsouhlasena Krajským úřadem Libereckého kraje. Souhlasné stanovisko také vydala Krajská hygienická stanice se sídlem v Liberci a Správa chráněné krajinné oblasti Jizerské hory.

Začátek a délka trvání vápnění je přímo závislá na aktuálních povětrnostních podmínkách. Vápnění probíhá za plného provozu sezónně uzavírané levobřežní silnice č. II/ 290 ze Smědavy do Desné. Oblast vápnění je vyznačena informačními tabulemi s upozorněním na probíhající vápnění.

Zdroj: Severočeské vodovody a kanalizace

23.4.2012 20.26, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31