29. 5. 2020

Přehrada Hracholusky má vyšší schopnost zadržovat povodně

Povodním na spodním toku Mže nasadí uzdu nově upravený bezpečnostní přeliv na hrázi Hracholuské přehrady, největší nádrže v Plzeňském kraji. Píše o tom deník Právo.

Zhruba rok a půl trvající práce skončily, zbývá už jen schválit nový manipulační řád přehrady. Desetimiliónová investice přinesla především novou a lepší klapku bezpečnostního přelivu. „Je o půl metru vyšší než ta původní a na rozdíl od ní se dá plně ovládat při jakémkoliv průtoku,“ řekl Právu Zbyněk Folk z plzeňské pobočky Povodí Vltavy. „Jsme tak schopni maximální odtok z nádrže pozdržet, zadržíme více vody,“ vysvětlil Folk.

Plně ovladatelný prostor přehrady se zvýšil o 2,12 miliónu kubíků vody. „Pokud přijde krátká přívalová vlna, tak provedené úpravy pomohou hodně. Čím bude povodeň extrémnější, tím bude efekt menší,“uvedl Folk. Kdyby se opakoval leden 2011, kdy přehrada čelila zatím nejhorší povodni, měl by hrázný odtok pod kontrolou o zhruba tři hodiny déle než tehdy.

Teď je na řadě přehrada na Klabavě. „V plánu je rozšíření přelivu a skluzu tak, aby zde bylo možné bezpečně převést i tisíciletou povodeň,“ řekl Folk. Kdyby přišla nyní, korunu hráze sice nepřelije, ale voda by vystoupala nad čáru, kde končí těsnění hráze.„Letos proběhne stavební příprava, na realizaci dojde nejdříve příští rok,“doplnil Folk. Řeku Klabavu by měly krotit i rozsáhlé protipovodňové stavby v Rokycanech. Investice za více než půl miliardy korun, která má město ochránit před stoletou vodou, největší akce svého druhu v kraji, je ale zatím stále jen na papíře. „Mluví se o tom už sedm let, pro nás je to stěžejní věc,“konstatoval starosta Rokycan Vladimír Šmolík.

Povodí Vltavy muselo nechat projekt přepracovat kvůli námitkám některých vlastníků pozemků, vázne i dohoda mezi povodím a RWE o přesunu jejich stanice. „Snad se to letos podaří papírovědotáhnout do konce,“ podotkl starosta. Příslušný dotační titul by měl být vypsán už příští rok.

Na Klabavě je před dokončením ochrana Dýšiny – levý břeh řeky zde olemovaly až skoro tři metry vysoké hráze o téměř kilometrové délce. Zemní valy zpevněné lomovým kamenem budou stát třiadvacet miliónů, práce skončí na jaře.  „Letos počítáme s úpravami levého břehu Úhlavy mezi Svrčovcem a obcí Dolany,“ doplnil Folk. Do konce srpna by zde mělo vyrůst půl kilometru hrází, skoro 150 metrůochranných zdí a počítá se i s průlehem pro odvedení velké vody. Stavba má stát kolem dvaceti miliónů.

Zdroj: regionální mutace Právo -jihozápadní Čechy

27.3.2013 12.00, Rubrika: Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31