18.4.2017 8.07, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině
V Praze začala likvidace invazního raka mramorovaného
V loňském roce vstoupilo v platnost PROVÁDĚCÍ NAŘÍZENÍ KOMISE (EU) č. 2016/1141, kterým se přijímá seznam invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na Unii (tzv. unijní seznam). Současný unijní seznam obsahuje 37 druhů rostlin a živočichů s významným dopadem na biodiverzitu a ekosystémové funkce, uvádí Agentura ochrany přírody a krajiny ve své zprávě.
Tyto druhy se již nyní nesmějí dovážet do České republiky a platí pro ně zákaz držení, uvádění na trh, rozmnožování a zejména uvolňování do životního prostředí (nyní platí tzv. přechodná opatření).
Jedním z druhů na unijním seznamu je rak mramorovaný (Procambarus fallax var. virginalis), oblíbený mezi akvaristy. Nebezpečný je zejména partenogenetickým způsobem rozmnožování, kdy stačí jedna uniklá samička a z jejích neoplozených vajíček se vylíhne životaschopné potomstvo. Rak u nás snadno přežívá a navíc je potenciálním přenašečem račího moru, fatálního pro autochtonní raky říčního a kamenáče.
První výskyt tohoto raka ve volné přírodě v ČR už byl potvrzen, konkrétně v rybníčku na Praze 9 – Proseku, kde jde zřejmě o důsledek vypuštění nezodpovědným chovatelem. Nález uskutečnil tým dr. Patoky z ČZU, kteří s kolegy z PřF UK a JČU navrhli postup a metodiku odstranění raka z lokality. Ta byla přímo na místě konzultována se zástupci Městské části Praha 9 a Magistrátu hl. m. Prahy.
V těchto dnech již probíhá odvodnění a odbahnění lokality a ošetření zbylých potenciálních úkrytů chlorovým vápnem. Tyto kroky společně s aktuálním a následným monitoringem by měly vést k odstranění raka z této lokality a zabránit tak možnosti rozrůstání jeho populace.
„Tímto apelujeme na i další chovatele mramorovaných raků – je zakázáno tyto živočichy vypouštět do volné přírody (dle zákona o ochraně přírody a krajiny), jde o závažné ohrožení nejen populací našich původních raků. Pokud se kdokoliv s mramorovaným rakem setkal ve volné přírodě, prosíme o neprodlené nahlášení nálezu na AOPK (invaznidruhy@nature.cz). Včas zjištěné druhy je ještě možné z dané lokality odstranit, v případě početnějšího rozšíření již naturalizované populace se již jedná o úkol prakticky nerealizovatelný,“ apeluje AOPK.
Zdroj a foto: AOPK
18.4.2017 8.07, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajiněAktuality

Obyvatelé Nových Heřminov v referendu vyjádřili souhlas se stavbou přehrady
Akt. 28.4.2025 14.43Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony

Nové Heřminovy znovu hlasují o přehradě, starostka věří v její podporu
Akt. 26.4.2025 15.38Rubrika: Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony