18. 8. 2019

Pravidla splouvání Vltavy pro rok 2013

Zásadní změny se letos dočkal režim splouvání Teplé Vltavy na Šumavě.  Vodáci mohou splouvat od 1.5. do 31.10. – každý den od osmi ráno do osmi do večera. Poslední vyplutí z registračního místa na Soumarském mostě je možné v 16 hodin, řekl Pavel Pechoušek, mluvčí Správy NP a CHKO Šumava.

V květnu je splouvání možné jen o víkendech a státních svátcích. V řadě případů je splouvání Vltavy možné jen v doprovodu akreditovaného průvodce.

„Po vyhodnocení zkušeností s režimem splouvání v doprovodu školených a zkušených vodáckých průvodců spolu s výsledky průběžného monitoringu dopadů rekreační zátěže v tomto území bylo možné zpracovat nové hodnocení a navrhnout nové varianty splouvání,“ doplňuje Václav Braun, vedoucí odboru státní správy Správy NP a CHKO Šumava.

Jaká jsou pravidla splouvání Teplé Vltavy pro rok 2013? „Zjednodušeně řečeno může na Teplou Vltavu v měsících mimo letní prázdniny vyjet skupinka do pěti lodí bez průvodce. Nad pět lodí jen s průvodcem, vypočítával nové pravidla Pechoušek.

O letních prázdninách bude s průvodcem vyjíždět většina lodí. Maximální počet lodí, který bude moc Vltavu splout, se stejně jako v předchozích letech odvíjí od výšky hladiny. Od letošního roku může Vltavu splouvat v hodinových intervalech maximálně 63 lodí za den při výšce hladiny od 50 do 61 cm, bude-li hladina u Soumarského mostu vyšší než 61 centimetrů, může vyrazit více lodí, až 20 za hodinu,” řekl Pechoušek.

Poplatky za splouvání se budou pohybovat v relaci od 300 a 500 korun. Bližší podmínky jsou součástí registračního systému.

Registrace plavidel pro splouvání úseku Soumarský most – most u Pěkné se provádí prostřednictvím internetového registračního systému nebo v povolené době splouvání přímo v nástupním místě Soumarský Most. Pro každé registrované plavidlo bude před splutím vyhrazeného úseku v nástupním místě Soumarský Most vydána nezaměnitelná registrační známka, kterou si každý vodák musí kvůli případné kontrole nalepit na loď a po splutí ji zlikvidovat.

Varianta pro splouvání, která se stala součástí nového návštěvního řádu, byla Odborem životního prostředí, zemědělství a lesnictví Krajského úřadu Jihočeského kraje vyhodnocena jako varianta bez významného vlivu na životní prostředí. „Předměty ochrany přírody jako jsou porosty vodních ponořených rostlin a biotop kriticky ohroženého živočicha perlorodky říční zůstanou bez poškození,“ doplňuje Václav Braun, vedoucí odboru státní správy Správy NP a CHKO Šumava.

Vodáci získají více informací na emailu – hana.pickova@npsumava.cz

Naše voda

22.4.2013 9.07, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1