28. 5. 2020

Praha bude revitalizovat zarostlý Butovický rybník

Hlavní město Praha se chystá k revitalizaci Butovického rybníka. Oznámil to podnik Lesy hl.m.Prahy, který se stará o drobné vodní toky a rybníky na území metropole.

Butovický rybník byl klasickým návesním rybníkem starých Butovic (Jinonic) a sloužil zejména k chovu ryb. Původně byl větší a zasahoval až do současného parku. V průběhu 20. století však byla jeho část zasypána a břehy opevněny kamennými zdmi.

V současné době se rybník potýká s kritickým nedostatkem vody a je zarostlý mokřadní vegetací. Ztráta vody byla původně připisována špatnému technickému stavu rybníka, a to zejména jeho kamenných nábřežních zdí. „Proto byla v roce 2004 provedena celková oprava zdí, vypouštěcího zařízení i bezpečnostního přelivu. I přes tato opatření se však bohužel nepodařilo rybník napustit,“ popsal podnik situaci.

Neutěšený stav rybníka má hned několik příčin. Tou první je nekvalitně provedené spojovací potrubí mezi Jinonickým a Butovickým rybníkem. Potrubí bylo dokonce na několika místech proraženo vodovodními přípojkami, tuto závadu však už odstranili pracovníci PVK, a. s. Rybníku rozhodně neprospěla ani stavba metra, které funguje jako velká podzemní drenáž a snižuje tak hladinu podzemní vody v celém okolí. Kvůli jeho výstavbě vyschlo mnoha okolních studní.

Jak ukázal nejnovější průzkum z roku 2013, hlavním problémem nedostatku vody v rybníce je špatně provedená kanalizace v ulici Stodůlecká, která vody z rybníka drénuje.

„V rámci revitalizace rybníka bude provedeno zainjektování a zatěsnění okolí kanalizace. Podobný způsob těsnění byl již použit na Čimickém rybníce, který se také léta potýkal s nedostatkem vody kvůli špatně provedené kanalizaci,“ přiblížil podnik na svém webu.

Poškozený bezpečnostní přeliv, který je nedostatečně založen a v současné době se pozvolna naklání do rybníka, bude celý odstraněn a nahradí ho nový, hydraulicky výhodnější přeliv. Součástí akce bude i provedení oprav nábřežních zdí a vyčištění dna rybníka.

Po dokončení prací na rybníce budou práce pokračovat na napojení historického Vidoulského vodovodu do pramenné části Jinonického potoka. To by mělo zajistit další zdroj vody pro soustavu Jinonických rybníků.

Zdroj a foto: Lesy hl.m.Prahy

27.3.2014 11.30, Rubrika: Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

NOVÝ MOST PŘES LABENOVÝ MOST PŘES LABE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Květen 2020>>
PÚSČPSN
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31