16. 2. 2019

15.8.2018 13.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Povodí Vltavy uspořádalo osvětové odpoledne pro děti

Na řadu zajímavých otázek nalezly odpovědi děti z 1. příměstského dětského tábora při Ministerstvu zahraničních věcí, které dnes zavítaly do vodohospodářských laboratoří státního podniku Povodí Vltavy v Praze, kde si mohly i samy vyzkoušet některá zařízení.

Jak informoval mluvčí Povodí Vltavy Hugo Roldán, mezi otázky patřily například následující: Co způsobuje znečištění vody v potocích, řekách a vodních nádržích? Čemu se říká „hrachová polévka“ na povrchu rybníků? Co jsou vlastně sinice a řasy a co ve vodě způsobují? Jaké organismy žijí ve vodách a jaké potravní řetězce tvoří? Co je izotermická reakce, při které se uvolňuje teplo? Jak lze jednoduše zjistit propustnost tekutin? Jak se měří hloubka a průhlednost vody ve vodních nádržích? Jak se z nich odebírají vzorky vody a jak rozmanitý život lze v nich najít pod mikroskopem?

Skupina dětí ve věku 6-12 let se zaujetím sledovala poutavě a srozumitelně podanou přednášku o vodní biologii, doprovázenou ukázkami pod mikroskopem, a s nadšením pozorovaly a zúčastnily se jednoduchých chemických pokusů, které pro ně připravili odborníci vodohospodářských laboratoří. Děti položily vodohospodářům rovněž celou řadu zvídavých dotazů, které potvrdily jejich zájem o širokou problematiku vody.

„Považuji osvětu od raného dětství za nesmírně důležitou pro to, aby i malé děti začaly chápat význam vody pro život a uměly si ji cenit. Snažíme se proto hravou formou praktických ukázek zprostředkovat dětem naši práci ve prospěch kvality vody, a především podchytit jejich zájem o vodu a vše, co se kolem ní děje. Musíme si totiž uvědomit, že je to generace, která za nějakých 25-30 let bude rozhodovat o dalších zásadních opatřeních k zajištění dostatku vody pro obyvatele, pro průmysl a zemědělství i pro samotnou přírodu. Jsem proto rád, že děti projevily zájem a rádi pro ně opět připravíme podobný program,“ vysvětlil v souvislosti s touto osvětovou akcí Petr Kubala, generální ředitel státního podniku Povodí Vltavy.

Naše voda, dokumentární foto Povodí Vltavy – Hugo Roldán

15.8.2018 13.49, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Vodlesa

Kalendář Akcí

<< Únor 2019 >>
PÚSČPSN
28 29 30 31 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 1 2 3

Fotoblog

více >

SUVENÝRY ZABAVENÉ PŘI DOVOZECH DO ČRSUVENÝRY ZABAVENÉ PŘI DOVOZECH DO ČR
Autor: Nina Havlová

Video dne

více >