24. 6. 2019

26.11.2018 18.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě

Povodí Vltavy dnes pokřtilo s hosty knihu o retenci vody v krajině

Za účasti autorů knihy a dalších hostů byla dnes v sídle státního podniku Povodí Vltavy slavnostně pokřtěna vodou ze Želivky kniha „Retence a jakost vody v povodí vodárenské nádrže Švihov na Želivce“. Portál Naše voda byl u toho.

Hlavním editorem publikace je profesor Tomáš Kvítek z Povodí Vltavy, na knize se ale podílela padesátka autorů z výzkumných ústavů, univerzit, vysokých škol i Českého hydrometeorologického ústavu. I když práce na vlastní knize trvala zhruba tři roky, podle jednoho z kmotrů knihy a bývalého ministra životního prostředí Bedřicha Moldána jde o dílo, které shrnuje výsledky vědeckých prací a výzkumů, které trvaly řadu let. Kniha je podle Moldána důkazem, že Povodí Vltavy bere svou roli odpovědného hospodáře s vodou vážně, tak, aby mohla sloužit uvedená nádrž i příštím generacím.

Podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly je kniha dobrým podnětem pro řešení retence a kvality vody, nejen v povodí nádrže Švihov, ale také inspirací pro jiné lokality. „Cílem publikace je odborné veřejnosti zpřístupnit nejnovější, ale i starší výzkumné poznatky, které by dokumentovaly nejen vývoj poznání v dané oblasti, ale pomohly by i určit nové směry výzkumu. Jsme si vědomi toho, že časem i tyto poznatky, zde prezentované, budou překonány, ale je čas a hlavně snaha přinést i ucelenější pohled na problematiku znečištění vody z plošných zemědělských zdrojů. Výzkumem bylo potvrzeno, že bez realizace přírodě blízkých a technických opatření na zemědělském půdním fondu nelze v současné době docílit významného zlepšení jakosti vody, která odtéká při zvýšených srážkových úhrnech po povrchu zemědělské půdy a z drenážních systémů. Aby systém opatření dobře fungoval, zdůrazňujeme SYSTÉM OPATŘENÍ, ne jednotlivá opatření, ale propojená opatření, neboli soustava opatření v subpovodích (50 – 100 ha), je vzhledem ke zjištěným výzkumným poznatkům zřetelné, že i jakost povrchové a podzemní vody lze ve velké míře řešit pomocí retence vody v povodí, na pozemcích zemědělského půdního fondu,“ uvádí se v doprovodné tiskové zprávě ke slavnostními křtu publikace.

Naše voda, dokumentární foto Naše voda – Nina Havlová

26.11.2018 18.05, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla, Statistiky a kauzy, Hlavní zprávy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

ZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍNZAHÁJENÍ ÚPRAV ZDYMADLA HOŘÍN
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Červen 2019 >>
PÚSČPSN
27 28 29 30 31 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30