5. 4. 2020

Povodí Moravy požaduje regulaci plavidel na vodních nádržích

Nová vyhláška ministerstva dopravy, která vstoupila v platnost 15. dubna 2015, umožňuje provoz malých plavidel se spalovacím motorem do 10 kW na vodních nádržích Nové Mlýny I, Brno, Vranov a Nové Mlýny III. Se zněním ale nesouhlasí státní podnik Povodí Moravy.

Jak dnes informovala mluvčí Povodí Moravy Gabriela Tomíčková, právě nastavení podmínek plavby a regulace provozu plavidel na zmíněných nádržích bylo hlavním tématem jednání Povodí Moravy, Státní plavební správy a dalších zúčastněných. „Povodí Moravy neprodleně vstoupilo do jednání se Státní plavební správou, Ministerstvem dopravy, Dopravním podnikem města Brna a VODÁRENSKOU AKCIOVOU SPOLEČNOSTÍ, a.s.  a snaží se o to, aby byla co nejdříve nastavena jasná pravidla pro lodě, které začnou naše vodní plochy nově využívat,“ vysvětluje generální ředitel Povodí Moravy Jan Hodovský a dodává: „Velice oceňuji konstruktivní a věcný přístup Státní plavební správy v Přerově a dalších zúčastněných stran, protože bude nezbytné na nádržích vymezit řadu omezení a zákazů v zájmu správy nádrže, ochrany vod i přírody.“.

Na vodním díle Vranov bude plavba plavidel se spalovacími motory i přes ustanovení nové vyhlášky zakázána. Celá nádrž je ochranným pásmem vodního zdroje, který zásobuje pitnou vodou téměř sto tisíc lidí. To je nutné respektovat. Pro vodní díla Brno, Nové Mlýny I. a III. nádrž je povolena plavba pro spalovací motory do 10 kW ve výtlačném režimu. Zde však bude plavba souviset i s omezeným množstvím lokalit vhodných pro přístaviště, ale také s překážkami ve vodě v podobě odumřelých stromů. Povodí Moravy instaluje na těchto vodních nádržích informační cedule, kde bude veřejnost informovat o pravidlech a možnostech plavby na vodních nádržích.

„Jednání se Státní plavební správou se však netýkají jen malých plavidel. Snahou obou stran je vymezit plavební dráhu pro veřejnou dopravu již pro letošní plavební sezónu, a to zejména na vodním díle Vranov.“ uzavírá Hodovský.

Naše voda, ilustrační foto naše voda – Nina Havlová (Vranov)

15.4.2015 7.58, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Podnikání s vodou a zákony, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOVVODNÍ NÁDRŽ ŠVÁBÍNOV
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3