7. 6. 2020

18.12.2018 10.45, Rubrika: Nápoje a voda v potravinách

Povodí Moravy jednalo s rybáři, aby zajistilo dostatek vody pro Jihlavu

Mimořádné manipulace, jednání s vodárnami, úřady i rybáři, to vše jsou kroky, které provádí v letošním roce státní podnik Povodí Moravy, aby zajistil pro Jihlavu vodu i v příštím roce. Konstatoval to dnes mluvčí Povodí Moravy Petr Chmelař.

V letošním roce jsou dodávky vody z vodní nádrže Hubenov zajištěné. Situace v příštím roce bude záležet především na množství srážek – sněhových v průběhu zimy i dešťových v průběhu zbytku příštího roku. Bez zásob vody ve vodních nádržích by byla řada měst a obcí už v letošním roce bez vody. Jde například o krajské město Jihlavu, která je závislá na dodávkách vody z vodní nádrže Hubenov. Opatření pro zajištění dostatku vody pro příští rok proto začalo Povodí Moravy provádět už letos. „V tomto ohledu jsme učinili řadu opatření. Po jednání v rámci námi sestavené skupiny Sucho 2018 jsme zahájili mimořádné manipulace na vodní nádrži Hubenov, vedle toho jsme společně s vodárnami posílili zásobování Jihlavska vodou z vodní nádrže Nová Říše. Nově jsme teď dojednali s rybáři pozastavení plnění Maršovského rybníka, čímž ušetříme dalších přibližně 350 tis. m3 vody,“ popisuje sérií opatření generální ředitel povodí Moravy Václav Gargulák.

Vodní nádrž Hubenov má v současnosti zaplněný zásobní objem na 32 %, což představuje 2,4 mil. m3 vody. Aktuálně je hladina 4 m pod maximální hladinou zásobního prostoru. Správce vodní nádrže dojednal s rybářstvím Kinský, že plnění Maršovského rybníka proběhne až v době, kdy dojde alespoň k částečnému naplnění vodní nádrže Hubenov. „Další kroky budeme s rybáři projednávat v průběhu zimy na základě aktuální situace a množství zásob vody ve sněhu. Velmi si vážím zodpovědného přístupu rybářů, kteří našemu návrhu vyšli ochotně vstříc,“ dodává Gargulák. Maršovský rybník tak po výlovu zůstane na nějakou dobu prázdný.

Kromě dohody s rybáři platí pro vodní nádrž Hubenov stále mimořádné manipulace, které mají zajistit hospodárné využití zásob vody zachycených v nádrži. Současně s tím vodárny zprovoznily čerpání vody z Jihlavy do Pístovských rybníků a mohly tak snížit množství odběru z vodní nádrže Hubenov ze 120 l/s na přibližně 80 l/s. Situace se mírně lepší a hladina vody i při stávajícím odběru pomalu roste. Za poslední týden stoupla hladina o 7 cm na současnou kótu 518,12 m. n. m.

Naše voda, foto (letecký snímek nádrž Hubenov)

 

18.12.2018 10.45, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Prevence povodní, voda v krajině, Přehrady a vodní díla, Hlavní zprávy

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

VN JEŽKOVECVN JEŽKOVEC
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<<Červen 2020>>
PÚSČPSN
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
29 30 1 2 3 4 5