23. 8. 2019

Povodeň poškodila majetek celkem ve 213 středočeských obcích

Nedávná povodeň poškodila majetek celkem ve 213 středočeských obcích. Vyplývá to z dnešního jednání pracovní komise krizového štábu Středočeského kraje, o kterém informovalo hejtmanství.

„Aktuálně evidujeme ve Středočeském kraji škody přibližně za 3,4 miliardy korun. V tom ovšem nejsou zahrnuty poškozené komunikace a silnice v majetku kraje. Podle hlášení na hasičský krizový štáb poškodila povodeň veřejný a soukromý majetek celkem ve 213 středočeských obcích.  Toto číslo již považujeme za konečné. Výše povodňových škod na krajském majetku je přibližně 355 milionů korun,“ řekl hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.

Hejtman rovněž informoval členy komise, že na účtu Středočeského kraje je již dotace od státu ve výši 50 milionů korun. „Tyto peníze jsou určeny na prvotní náklady na likvidaci povodňových škod. O jejich rozdělení bude ve čtvrtek jednat rada kraje, o tom, kolik peněz a kam půjde, rozhodnou krajští zastupitelé v pondělí 24. června. Požádali jsme vládu o další pomoc ve výši 100 milionů korun. Z obcí nám postupně docházejí další žádosti o pomoc,“ oznámil hejtman Josef Řihák.

Hydrometeorolog a správci toků informovali o aktuální předpovědi počasí a o stavu vody na tocích ve středních Čechách. „V nejbližších dnech bude extrémní horko. Ve čtvrtek a v pátek by náš kraj měly zasáhnout prudké bouřky, při kterých budou hrozit přívalové deště a krupobití. Hladiny řek již všude poklesly pod 1. stupeň povodňové aktivity. Přehrady na Vltavské kaskádě se postupně vrací do normálního letního režimu. Na letní stav jsou naplněny přehrady Kamýk a Slapy, pokračuje napouštění přehrady Orlík. Hydrologická situace na území kraje je pro nejbližší dny příznivá. Na vltavské vodní cestě stále platí zákaz plavby. Správci toků postupně bagrují zanesené úseky a opravují plavební zařízení,“ sdělil hejtman Středočeského kraje Josef Řihák.

Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje postupně ukončuje pomoc zaplaveným obcím. Pokračuje čerpání vody výkonnými čerpadly ve čtyřech lokalitách. „Profesionální i dobrovolní hasiči pokračují v zaplavených obcích v úklidu. Na výpomoc v našem kraji působí hasičští záchranáři z Moravskoslezského kraje,“ dodal Řihák.

Ve středních Čechách pokračuje i pomoc vojáků. „V současné době pomáhá odstraňovat následky povodní ve středních Čechách 206 vojáků na sedmi místech, především v obcích na Mělnicku. Vojáci se podílejí i na hlídkové činnosti ve spolupráci s Policií ČR,“ oznámil středočeský hejtman.

Zvolna se po povodních zlepšuje i situace v silniční dopravě. Stále zůstává uzavřeno 36 silnic, na 137 komunikacích je provoz částečně omezen.

Krajská veterinární stanice Středočeského kraje zajistila likvidaci přibližně 6,3 tuny uhynulých ryb a 600 kilogramů masa.

Naše voda, foto HZS

18.6.2013 13.01, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Čistota vody a rekreace, Rybářství a rybníkářství, Prevence povodní, voda v krajině, Vodovody a kanalizace, Přehrady a vodní díla

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

CHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCECHMELAŘSKÝ DEN, STEKNÍK U ŽATCE
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Srpen 2019 >>
PÚSČPSN
29 30 31 1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29 30 31 1