9. 4. 2020

18.1.2019 9.15, Rubrika: Vodovody a kanalizace

Potrubí proti žízni: spása vyjde na 26 miliard

Celkem 26 miliard korun by mělo stát zajištění stabilních dodávek pitné vody pro 3,5 milionu obyvatel. Připomínají to Lidové noviny s tím, že největší díl peněz půjde do středních Čech, Jihočeského a Plzeňského kraje.

Ministerstvo zemědělství dalo dohromady data z celé země, aby bylo zřejmé, kde se musí hloubit nové vrty, postavit větší vodojemy či propojit a rozšířit skupinové vodovody, které náporům sucha odolají snáz a déle než studny a menší zdroje. „Jsou to zásadní opatření, aby se omezily dopady sucha na obyvatelstvo, průmysl i kritickou infrastrukturu,“ řekl Aleš Kendík, náměstek ministra zemědělství. Lokální problémy s nedostatkem pitné vody se vyskytovaly už loni, dotkly se stovek obcí a zasáhly prakticky každý okres. Obyvatelé to často nepoznali, protože jejich starostka nebo starosta nechali vodojem naplnit cisternou. „Tohle je ale možné dělat jen tehdy, když se jedná o kratší časový úsek, není možné tak překlenovat celé suché období,“ dodal Kendík.

Zodpovědnost za dostavbu vodojemů, trubek a za vrty leží na vlastnících, což jsou obce a soukromníci. Stát potrubí nevlastní, sám investice nepořídí, ministerstvo ale pomůže dotacemi a už teď konzultuje s vlastníky přípravu projektů. Stavět se bude tak rychle, jak rychle budou projekty hotové. Nutná opatření jsou rozdělena do dvou skupin. Větší díl, přes 19 miliard, připadá na propojení skupinových vodovodů, aby se co nejvíc lidí ocitlo ve stabilním a odolném systému, i když přijde vleklý letní suchopár. Menší podíl, tedy 6,2 miliardy, má plynout do menších, odlehlejších sídel nebo městských částí. Tam se bude jednat hlavně o hledání nových zdrojů vody a hloubení vrtů nebo navyšování kapacit vodojemů.

Zcela mimo vyčíslenou sumu jsou zvažované projekty stavby velkých vodních nádrží, protože ty stávající nezvládnou všechnu dešťovou či sněhovou vláhu pochytat a zadržet. Nejdál je v tomto ohledu vodní dílo Vlachovice, kde panuje politická i občanská shoda na tom, že Zlínský kraj se v blízké budoucnosti bez nového zdroje neobejde. Celkově materiál vytipoval 21 významných lokalit, které se musejí chránit, protože na nich dříve či později může vzniknout vodní zásobárna. Často jde o místa, kde se uvažuje o nádrži, ale těm ještě pořád nebývá dotčené obyvatelstvo dvakrát nakloněno.

Zdroj: Lidové noviny, ilustrační foto (zarostlé potrubí) Naše voda – Nina Havlová

 

18.1.2019 9.15, Rubrika: Co bychom měli vědět o vodě, Nápoje a voda v potravinách, Čistota vody a rekreace, Voda a naše peněženka, Vodovody a kanalizace

Aktuality

Lesní video

více >

Fotoblog

více >

JINOŠOVSKÉ ÚDOLÍJINOŠOVSKÉ ÚDOLÍ
Autor: Nina Havlová

Videoblog

více >

Kalendář Akcí

<< Duben 2020 >>
PÚSČPSN
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3